• $ 5,3266
  • € 6,0458
  • 229.22
  • 101.971
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Almanya'da istifa krizi! 'Gitmesinin zamanı geldi'

Afgan sığınmacılar hakkındaki ifadeleri ve Almanya'dan geçen hafta sınır dışı edilen Afgan bir sığınmacının Afganistan'da intihar etmesinin ardından Almanya İçişleri Bakanı Seehofer'e istifa çağrısı yapıldı.

x

Seehofer'in dün katıldığı bir toplantıda Afganistan'a 69 sığınmacının gönderildiğini belirterek, "Tam da benim 69. doğum günümde Afganistan'a 69 kişi geri gönderildi. Bunu ben sipariş etmedim. Bu (sayı) normalin üzerinde."  ifadelerini kullanması ülkede eleştirilere sebep oldu.

Bugün de Afganistan'a gönderilen 23 yaşındaki bir sığınmacının  Kabil'de intihar ettiğinin öğrenilmesiyle Seehofer'in görevinden istifa etmesi  istendi.

Sol Parti Milletvekili Jan Korte, sığınmacının ölümünden Seehofer'in  de büyük ölçüde sorumlu olduğunu belirterek, "Seehofer’in gitmesinin zamanı geldi." dedi.

Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Eş Başkanı Anton Hofreiter de  Seehofer'in görevinin hakkını veremediğini ve bu görev için uygun olmadığını  kaydetti.

Partinin diğer Eş Başkanı Katrin Göring Eckardt de sınır dışı  konusunda şaka yapılamayacağını belirterek, "İnsan hayatına ilişkin kararlar kötü ellerde." değerlendirmesinde bulundu.

İçişleri Bakanı Seehofer, hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD)  tarafından da eleştiriliyor.

SPD Gençlik Teşkilatı (Jusos) Genel Başkanı Kevin Künert, "acınacak  durumdaki Seehofer'in karakter olarak makamını dolduramadığını" belirtti.

SPD Milletvekili Thomas Oppermann da insanların sınır dışı  edilmelerinin  ciddi konu olduğunu ifade ederek, "Bu konuya ilişkin şaka  yapılmaz." yorumunda bulundu.

Seehofer, geçen ay sığınmacı konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel  ile görüş ayrılığı yaşamış ve bu konu koalisyon krizine yol açmıştı.

Taraflar  yoğun görüşmeler sonucunda uzlaşmaya varmıştı. 

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Pendik’te iddiaya göre aralarında alacak verecek meselesi olan şahısların kavgası kanlı bitti. Alaca

Silahla yaralanan kişiyi yerde defalarca tekmeledi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Kahraman şehit Ömer Halisdemir 45 yaşında!

Borda verim 2 bin kata çıktı

Maksat Yarışmak Olsun - 15 Şubat 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - 15 Şubat 2019