• $8,7052
  • €10,3717
  • 501.856
  • 1404.55
10 Şubat 2018 Cumartesi 19:19 | Son Güncelleme:

Akçaabat'ta bir mahalle karantinaya alındı

Akçaabat'ta bir mahalle karantinaya alındı

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde bir kişinin şarbon hastalığı şüphesiyle ölümü üzerine Ağaçlı Mahallesi karantinaya alındı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde tedavi görürken hayatını kaybeden 39 yaşındaki Fatma Çakır'dan alınan numuneler sonucunda şarbondan şüphelenildi.

Mahallede yapılan araştırmada da kadının birkaç gün önce komşusunun kestiği ineğin etinden yediği belirlendi. Bunun üzerine konuyla ilgili çalışma başlatıldı.

Akçaabat Kaymakamı Soner Şenel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ağaçlı Mahallesi'nde yaşayan bir kadının hayatını kaybetmesinde şarbondan şüphelenildiğini söyledi.

Bunun üzerine mahallede etle temas eden vatandaşları kontrol amaçlı hastaneye yönlendirdiklerini belirten Şenel, ancak hastanede tedavi gören kimse bulunmadığına işaret etti.

Mahallede aşılama ve eğitim çalışmalarının başladığını anlatan Şenel, kesilen ineğin etinden alınan örneklerin de laboratuvara gönderildiğini kaydetti.

Trabzon Valiliğinden yapılan açıklamada da Akçaabat ilçesi Ağaçlı Mahallesi'nde henüz tanısı kesin olmayan bir rahatsızlığı sebebiyle büyükbaş hayvanın sahibi tarafından kesilerek dağıtılması ve bunlardan tüketen bazı kişilerde birtakım rahatsızlıkların belirmesi üzerine ilgili kurumlarca gerekli tedbirlerin alındığı, konu ile ilgili endişe edilecek bir durum bulunmadığı ifade edildi.

Öte yandan mahalleden 73 kişinin kontrol amaçlı hastaneye başvurduğu öğrenildi.

"ŞU AN ENDİŞE EDİLECEK BİR DURUM GÖRÜLMEMEKTEDİR"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ilgili vatandaşın işletmesine gidilerek kesilen hayvana ait et numuneleri ve işletmede bulunan diğer hayvanlardan kan örneği alındığı bildirildi.

Örneklerin Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderildiği belirtilen açıklamada, "Analiz sonuçlarında kesilen hayvanın şarbon hastalığı mikrobu taşıdığı, diğer mevcut hayvanlarda ise hastalık olmadığı tespit edilmiştir. Konuyla ilgili İl ve İlçe Müdürlüğümüzce karantina, idari ve fenni tedbirler alınmış olup, ilk etapta dezenfeksiyon işlemleri yapılmış, mevcut henüz tüketilmeyen etler imha edilmiştir. Şu an endişe edilecek herhangi bir durum görülmemektedir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, hayvanların aşılanmasına bugün itibarıyla başlandığı, durumun takibinin İl Sağlık Müdürlüğü ve Kaymakamlık ile koordineli olarak yapıldığı kaydedildi.  AA

<p>Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük rüzgar tüneli tesisinin yapımına başlandı</p>

Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük rüzgar tüneli tesisinin yapımına başlandı

Altyapı çalışmaları sırasında bulundu! Osmanlı dönemine ait

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Haziran 2021)

DSİ'nin yaptığı gölet hayvancılığı geliştirip köye dönüşü hızlandırdı