• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33

Gülcan Tezcan  
haberleri

Gülcan Tezcan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gülcan Tezcan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Pandemide kurallara uymayan kul hakkına girer!">
Pandemide kurallara uymayan kul hakkına girer!

Pandemide kurallara uymayan kul hakkına girer!

Pandemi döneminde ilahiyatçılara sorulan sorular da farklılık göstermeye başladı. "Kovid 19 olan biri oruç tutabilir mi?", "Oruçluyken aşı yaptırılabilir mi?" en sık sorulan sorular. İlahiyatçı Ümit Özdemir'e pandeminin kul hakkı boyutundan başlayıp son kitabı Tıp ve Din'de ele aldığı konulara uzanan sorular yönelttik. İşte cevapları...

Ali kıran baş kesen 'Cihangir esnafı'">
Ali kıran baş kesen 'Cihangir esnafı'

Ali kıran baş kesen 'Cihangir esnafı'

Sanat birleştirir, sanat buluşturur sözleri kuru ezberden ibaret bu ülkede. İş icraata geldi mi, toplumu kamplara ayırmak için gözünün yaşına bakmazlar kimsenin. Böyledir. Dedik ya Cihangir esnafının-ya da artık mafyası mı desek- tezgâh açtığı bir pazarda siz, onların belirlediği sınırlar dışında nefes bile alamazsınız.

Bahçemin uzun ömürlükleri: Anadolu'nun ninnileri">
Bahçemin uzun ömürlükleri: Anadolu'nun ninnileri

Bahçemin uzun ömürlükleri: Anadolu'nun ninnileri

Hollanda'da yaşayan genç sanatçı Duygu Alkan, bahçemin uzun ömürlükleri anlamına gelen My Garden's Perennials albümünde Anadolu'daki farklı dillerde söylenen ninnileri bugüne taşıyor.

Rafine sirkeler sağlıklı değil">
Rafine sirkeler sağlıklı değil

Rafine sirkeler sağlıklı değil

İki, üç kuşak öncesi her evin mutfak rutininde bulunan sirke yapımı pek çok şey gibi yerini hazır gıdalara bıraktı. Ancak işin uzmanları marketten aldığımız 'sirke'lerin hiçbir faydası olmadığını söylüyor. Online olarak sirke yapımı eğitimleri veren Esma Balkaya, "Endüstriyel ortamda üretilmiş hiçbir sirke içilmeye uygun değildir. Dolayısıyla rafine sirkeler sağlıklı değildir aksine sağlığa zararlıdır." diyor. Balkaya'ya sirke yapımının inceliklerini ve nasıl bir şifa kaynağı olduğunu sorduk.

Hasan Aycın'ın çizgileri Ramazanname'de hareketlendi">
Hasan Aycın'ın çizgileri Ramazanname'de hareketlendi

Hasan Aycın'ın çizgileri Ramazanname'de hareketlendi

Her yıl Ramazan ekranında benzer yapımlar görmek pek çoğumuzu yormuş ve neden 'yeni' ve 'orijinal' içerikler üretilmez sorusunu sormaya başlamıştık nicedir. Şükür ki bu yıl TV Net ekranında yayınlanmaya başlanan Ramazanname, Hasan Aycın'ın çizgileri ve Murat Pay'ın yönetimiyle kısa ama etkili bir animasyon serisi olarak gönüllere su serpti. Proje ile ilgili merak ettiklerimi yönetmen Murat Pay'a sordum.

Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak">
Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak

Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak

Bir yıl öncesine kadar milletçe Türk dizileri söz konusu olduğunda mafya, bol çatışmalı adam öldürmeli aksiyon sahneleri, çarpık ilişkiler, kin, nefret, entrika, kadına yönelik şiddet, tecavüzden yaka silkiyor ve yok mu şöyle insancıl hikâyeler anlatacak birileri diyorduk.

'Pandemi'de Ramazan, kişisel kulluğu kuvvetlendirdi'">
'Pandemi'de Ramazan, kişisel kulluğu kuvvetlendirdi'

'Pandemi'de Ramazan, kişisel kulluğu kuvvetlendirdi'

"Pandemi sayesinde Ramazan'ın sosyal aktivite yönünün ortadan kalkıp kişisel kulluk boyutunun kuvvetlenmesi için daha güçlü bir fırsat sunduğunu gördüm. İftarlar ve sosyal yardımların görünen yüzü azaldığında herkes kendi vicdanında bunun yerine ihtiyaç sahibine doğrudan ulaşan ve kimsenin bir iftar menüsü yemek için kuyruğa girmediği hayır hasenata yönelip yönelmediğini ölçme fırsatı yakaladı." Diyen vaize Fatma Bayram ile pandemi Ramazanlarını konuştuk.

İstanbul Festivali yine çevrimiçi">
İstanbul Festivali yine çevrimiçi

İstanbul Festivali yine çevrimiçi

Nisan ayıyla birlikte Beyoğlu'nu bir uçtan bir uca etkisi altına alan Festival havası, uzayan bilet kuyrukları, sinefillerin yorgun koşturmacası tatlı birer anıya dönüştü. İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın düzenlediği Uluslararası İstanbul Film Festivali pandemi nedeniyle 40. yılında da sinemaseverleri çevrimiçi ortamda filmlerle buluşturuyor.

Kültür endüstrisi LGBT kıskacında">
Kültür endüstrisi LGBT kıskacında

Kültür endüstrisi LGBT kıskacında

Ulusal ve uluslararası pek çok festivalde LGBT konulu, bu meseleyi topluma benimsetmeye, özendirmeye ve empati kurmaya yönelik filmler hatta başlı başına tematik bölümler son dönemde giderek artış göstermişti. Sistematik biçimde gündemde tutulan bu tema artık uluslararası festivallere katılım için mecburiyete dönüştü.

Yaren, Eskikaraağaç'ı uçurdu">
Yaren, Eskikaraağaç'ı uçurdu

Yaren, Eskikaraağaç'ı uçurdu

Başlarda Yaren leyleğin yolunu bekleyen sadece Adem amca iken artık Eskikaraağaç Köyü sakinleri, Bursalılar derken sosyal medya üzerinden tüm Türkiye her yıl Yaren leyleğin gelişini bekler oldu. Eskikaraağaç Köyü'nde ekoturizmi canlandıran Yaren etkisini yerinde görmeye gittik.

Bay Giovanni'de sinemayla ilgili her sorunun cevabı vardı">
Bay Giovanni'de sinemayla ilgili her sorunun cevabı vardı

Bay Giovanni'de sinemayla ilgili her sorunun cevabı vardı

Türk sinemasının pek çok usta ismiyle ilgili birbirinden önemli kitaplara imza atan yönetmen Gülşah Nezaket Maraşlı Göç'ün Beyoğlu'nda Bir Levanten Giovanni Scognamillo adlı yeni kitabı okurla buluştu. Göç, yakın dostu sinema tarihçisi Bay Giovanni'nin hayatını anlatırken bu izlekte Türk sinema tarihine ilişkin de önemli bilgiler paylaşıyor.

Yeni bir çerçeve metin gerekli">
Yeni bir çerçeve metin gerekli

Yeni bir çerçeve metin gerekli

Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nden çekildi. Ancak kadına yönelik şiddet konusu hâlen sıcaklığını koruyor. ASAP Platformu kurucu üyesi avukat Serpil Balat, Hazar Derneği kurucu başkanı Ayla Kerimoğlu ve Prof. Emel Topçu'ya kadına şiddetin önlenmesi için hangi adımlar atılması gerektiğini sorduk.

Bir İhtimal Daha Var!">
Bir İhtimal Daha Var!

Bir İhtimal Daha Var!

Kadın sorunlarını sosyal medyanın yaralayıcı ve tüketen kaos ortamı yerine sanatın sağaltıcı diliyle konuşmak bu aralar en çok ihtiyaç duyduğumuz şey. Tam da buna imkân veren Bağımsız Sanat Vakfı'nın kadına karşı şiddete odaklanan "Bir İh(ti)mal Daha Var!" başlıklı sergisi Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde devam ediyor.

41 yazardan Milli Marş'a saygı... Sebilürreşad, İstiklal'in 100. yılını selamlıyor">
41 yazardan Milli Marş'a saygı... Sebilürreşad, İstiklal'in 100. yılını selamlıyor

41 yazardan Milli Marş'a saygı... Sebilürreşad, İstiklal'in 100. yılını selamlıyor

"100 yıl önce "Büyük Millet Meclisi" hangi ruh ve esasla kurulduysa ve Sebilürreşad'ı o ruh ve esasın dili, gücü, sesi kabul ettiyse 100 yıl sonra da yine TBMM Sebilürreşad'la buluştu ve Sebilürreşad'ın Akif'le yoğrulan ruh ve gönül ikliminden ses verdi.

İstanbul, Sinema Müzesi'ne kavuştu">
İstanbul, Sinema Müzesi'ne kavuştu

İstanbul, Sinema Müzesi'ne kavuştu

İki yıldır merakla beklenen Atlas Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi geçen hafta Cumhurbaşkanı tarafından hizmete açıldı. Uzun yıllar Yeşilçam'ın kalbinin attığı Beyoğlu'nda eksikliği hissedilen sinema müzesi bu alanda önemli bir boşluğu doldurdu.

Sinemada yeni bir zemin: Fidan Vakfı">
Sinemada yeni bir zemin: Fidan Vakfı

Sinemada yeni bir zemin: Fidan Vakfı

Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi Koordinatörü Cemil Nazlı, Siyer Vakfı'nın sinema alanında artık daha kalıcı ve sağlam bir zemin oluşturabilme adına Fidan Sanat Vakfı adıyla yeni bir yapı oluşturma kararı aldığının müjdesini verdi.

Sami Karayel'in mirası: Ata sporuna sahip çıkın!">
Sami Karayel'in mirası: Ata sporuna sahip çıkın!

Sami Karayel'in mirası: Ata sporuna sahip çıkın!

"Güreş tefrikaları denildiğinde akla ilk gelen isimlerden Sami Karayel'in En Meşhur Türk Pehlivanları, sadece bu spora dair hatıralardan ibaret değil. Yağlı güreş geleneğine dair önemli bilgi ve uyarılar da içeriyor."

Geleceğin sağlıkçılarına gönül desteği">
Geleceğin sağlıkçılarına gönül desteği

Geleceğin sağlıkçılarına gönül desteği

Türk Eğitim Vakfı (TEV), Voonka öncülüğünde 'Destek Hayat Değiştirir' projesi ile "Geleceğin sağlık çalışanlarına" eğitim desteği vermeyi amaçlıyor. On beş ünlü ismin ilham verici destek hikâyelerinin kitaplaştırıldığı proje kapsamında TEV-Voonka Geleceğin Sağlık Çalışanları Burs Fonu'na yapılacak bağışlar geleceğin sağlık çalışanlarının eğitimleri için kullanılacak.

'Herkesin mükemmel olduğu algısı mutsuz ediyor'">
'Herkesin mükemmel olduğu algısı mutsuz ediyor'

'Herkesin mükemmel olduğu algısı mutsuz ediyor'

"Sosyal medyanın en büyük tahribatı herkesin her şeyi mükemmel yaptığına dair bir algı oluşturması" diyen yazar Hatice Özdemir Tülün, bu yüzden sürekli kendimizde eksiklik hissederek mutsuz olduğumuza dikkat çekiyor.

Sanat neden bu kadar kutsal?">
Sanat neden bu kadar kutsal?

Sanat neden bu kadar kutsal?

Sanatın birleştirici gücü elbette önemli. Toplumda birlikte yaşama zemini olan sanat aynı zamanda çok güçlü bir dönüştürücü ve kimi zaman da ciddi bir provokasyon aracı. Tıpkı Boğaziçi Üniversitesi protestolarında kullanılan Kabe'ye hakaret içeren çalışma gibi.

Yerli sosyal ağ şimdi değilse ne zaman? 'İnternet etik kurulumuz olmalı'">
Yerli sosyal ağ şimdi değilse ne zaman? 'İnternet etik kurulumuz olmalı'

Yerli sosyal ağ şimdi değilse ne zaman? 'İnternet etik kurulumuz olmalı'

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Başkanı Said Ercan, “Cumhurbaşkanlığı Türkiye İnternet Etik Kurulu mutlaka kurulmalıdır. Bunun yanında haberleşme ve sosyal ağ uygulamaları BTK, ASELSAN veya TÜBİTAK gibi kuruluşlar tarafından yazılarak piyasaya sürülmeli, kamu kurum ve kuruluşları dâhil olmak üzere bu uygulamalar kullanılmalıdır.” çağrısında bulunuyor.

En kullanışlı popüler müzik: K-Pop">
En kullanışlı popüler müzik: K-Pop

En kullanışlı popüler müzik: K-Pop

Bugünlerde K-Pop'la ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. Son bir yılda 4 K-Pop yıldızının intiharı bu sektörün acımasızlığını gündeme getirirken aynı grubun ABD'deki ırkçılık karşıtı harekete 1 milyon dolar bağışlaması bu tür grupların başka amaçlar için kullanıldığı iddialarını da güçlendirdi.

'Sinirliyken bile komik olabiliyoruz'">
'Sinirliyken bile komik olabiliyoruz'

'Sinirliyken bile komik olabiliyoruz'

GÜLCAN TEZCAN

Kızılay Başkanı Kerem Kınık: Plazma tedavisi olumlu sonuç veriyor">
Kızılay Başkanı Kerem Kınık: Plazma tedavisi olumlu sonuç veriyor

Kızılay Başkanı Kerem Kınık: Plazma tedavisi olumlu sonuç veriyor

GÜLCAN TEZCAN

Annelerin beklediği bir teşekkür cümlesi…">
Annelerin beklediği bir teşekkür cümlesi…

Annelerin beklediği bir teşekkür cümlesi…

GÜLCAN TEZCAN

Seyircisiz sanat mümkün mü?">
Seyircisiz sanat mümkün mü?

Seyircisiz sanat mümkün mü?

GÜLCAN TEZCAN

Mukadder Gemici: Acıyı sağaltmak için yazıyorum">
Mukadder Gemici: Acıyı sağaltmak için yazıyorum

Mukadder Gemici: Acıyı sağaltmak için yazıyorum

Mukadder Gemici: “Yas sahibi, kederli insan umutsuzluğa düşebilir, isyan edebilir acısının derinliği nedeniyle. Acıyı çoğaltmadan, “gerçeğin yakını”nda sağlamca durarak, onu elinden tutarak düşmesine engel olmanız gerekir. Ben bunun için yazıyorum.”