HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3409
  • 6,0765
  • 214.461
  • 91.074
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Yatırım Zirvesi‘nden 20 milyar $ çıktı

İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi, yedi farklı ülkeden 33 yabancı şirketle 40’dan fazla Türk şirketi bir araya getirdi. Seçimlerden tek parti iktidarının çıkmasının beklediklerini söyleyen yabancılar 2017 yılına kadar yaklaşık 20 milyar $'lık yatırım fırsatı olduğunu belirttiler.

x

AVRUPA Birliği ve Birleşmiş Milletler’e akredite olan Uluslararası Diplomatlar Birliği (DMW Türkiye) ve AB Komisyonu ve Parlamentosu’na akredite Avrupa İşadamları Kulübü’nün birlikte düzenledikleri, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Polonya Ekonomi Bakanlığı’nın desteklediği İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi, İstanbul'da gerçekleşti. 

ENERJİ YİNE EN GÖZDE SEKTÖR 

Yatırımcılar; özellikle yenilebilir enerji başta olmak üzere, inşaat, turizm, petrol, petrol taşımacılığı, turizm, tarım, teknoloji ve Ar-Ge gibi alanlarda 2017’ye kadar yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırım fırsatı olduğunu ve bunun ivedilikle reel hale gelmesi gerektiğini belirttiler. Zirveye katılan yatırımcıların başlıca mesajları şöyle:  

MÜTHİŞ BİR DİNAMİZMİNİZ VAR 

- Avrupa İşadamları Kulübü Başkanı Zbigniew Roch: Türkiye’nin konumu eşsiz. İnsan buradan dünyaya bakınca, güçlü bir ekonomi, dev projeler, büyük yatırımlar görüyor. Avrupa’nın durgun ekonomisine karşılık, burada müthiş bir dinamizm var. 

TEK PARTİ DEVAM ETSİN 

- Cp-Bau Başkanı Rolf Heinecke: Türkiye’de pek çok fırsat var. Türkiye’de tek parti ve ekonomik başarı devam etmelidir. 
- Almanya’nın milyarder işadamı Manfred Hellwig: Türkiye’de teknoloji ve Ar-Ge konusunda yatırım yapmak istiyoruz.  

Afrika açılımını destekliyoruz

- Arap-Türk İş Konseyi Başkanı Moh amed Yousef: Bünyemizde farklı sektörlerden, 200’den fazla güçlü Türk ve Ortadoğulu şirketler var. Şimdi Afrika’ya açılmak istiyoruz. Türkiye'nin Afrika açılımını destekliyoruz. Birlikte çok iyi işler yapabiliriz.

Özel sektörün hızlı gelişmesi için yollar açıldı

Zirvede konuşan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu ise Türkiye ekonomisinin son 10 yılda iyi bir performans ortaya koyduğuna da vurgu yaparak, "Türkiye sosyal güvenlik sistemi, kamu maliyesi ve finans sektörüne kadar yatırım koşulları için kritik olan bir dizi reform hayata geçirdi. Böylelikle özel sektörün daha hızlı gelişmesi için yollar açıldı. Borç stoku gerileyen ve Maastricht kriterlerine uyan bir Türkiye var" dedi.

Barış dolu cennet ülke

ZİRVENİN kapanış konuşmasını Katar Belediye ve Kent Planlaması Bakanı Abdul Aziz Al-Thani yaptı. Al-Thani; "Türkiye barış dolu, cennet bir ülke ve yatırımlar konusunda gerçekten büyük fırsatlar var. Avrupa’dan bu kadar çok ve farklı sektörlerden yatırımcının gelmesi, dikkat çekici" dedi.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Çukur´un 48. Bölümünden İlk Sahne Yayında! Elinde bulmaca kitabıyla gelen Yamaç, hapishanede Cumali’

Çukur 48.Bölümden ilk sahne

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Kar ne zaman yağacak? Bu hafta kar yağışı var mı son dakika meteoroloji açıklaması

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar