• $13,6831
  • €15,5147
  • 784.269
  • 1910.41

Aşure günü fazileti  
haberleri

Aşure günü fazileti ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aşure günü fazileti haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Aşure Günü 10 kişiye selam vermenin fazileti ne? Aşure Günü selam vermenin önemi nedir?">
Aşure Günü 10 kişiye selam vermenin fazileti ne? Aşure Günü selam vermenin önemi nedir?

Aşure Günü 10 kişiye selam vermenin fazileti ne? Aşure Günü selam vermenin önemi nedir?

Aşure Günü 10 kişiye selam vermenin fazileti yoğun olarak araştırılan konu başlıklarından oldu. Bugün İslam alemi için önemli zaman dilimlerinden biri gerçekleşiyor. Birlik ve beraberliğin arttığı bugün de yapılması gerekenler merak ediliyor. Peki, Aşure Günü selam vermenin önemi nedir? Aşure Günü 10 kişiye selam vermenin fazileti ne?

Aşure günü tek oruç tutmanın fazileti nedir? Aşure günü tek gün oruç tutulur mu? ">
Aşure günü tek oruç tutmanın fazileti nedir?  Aşure günü tek gün oruç tutulur mu?

Aşure günü tek oruç tutmanın fazileti nedir? Aşure günü tek gün oruç tutulur mu?

Muharrem'in onuncu günü aşure günüdür. Bu gün oruç tutmak da bazı âlimlere göre sünnettir. Resûlullah (s.a.s.) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan'dan sonra en faziletli oruç, Allah'ın ayı olan Muharrem'de tutulan oruçtur. Bu mübarek günde oruç tutmak isteyen vatandaşlar "Aşure günü tek gün oruç tutulur mu? Aşure günü tek oruç tutmanın fazileti nedir?" sorularının yanıtını araştırıyor...

Aşure Günü gerçekleşen 7 önemli hadise ne? Aşure Günü ne olmuştur, önemi nedir? İşte tüm merak edilenler!">
Aşure Günü gerçekleşen 7 önemli hadise ne? Aşure Günü ne olmuştur, önemi nedir? İşte tüm merak edilenler!

Aşure Günü gerçekleşen 7 önemli hadise ne? Aşure Günü ne olmuştur, önemi nedir? İşte tüm merak edilenler!

Aşure (aşura), kameri takvime göre muharrem ayının onuncu günüdür. Heyecanla beklenen Aşure Günü yarın idrak edilecek. Peygamberler tarihi açısından önemli bir gün olup, Arapçada on anlamına gelen "aşara" kelimesinden türeyen Aşure Günü, hicri yılın ilk ayı muharremin onuncu gününe denk geliyor. Aşure Günü tarihi hakkında araştırmalar da hız kazandı. Aşure Günü gerçekleşen 7 önemli hadise nedir? Aşure Günü ne olmuştur, önemi ve fazileti nedir? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu. İşte tüm merak edilenler...

Aşure günü orucu kaç gün tutulur? Aşure orucuna nasıl niyet edilir?">
Aşure günü orucu kaç gün tutulur? Aşure orucuna nasıl niyet edilir?

Aşure günü orucu kaç gün tutulur? Aşure orucuna nasıl niyet edilir?

Aşure günü orucunun kaç gün tutulması gerektiği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Muharrem ayı içerisinde oruç tutmak ise, müstehabtır. Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde Yahûdiler sadece Muharrem ayının 10. (âşûrâ) gününde oruç tuttuklarından, onlarınkine benzememesi için öncesine veya sonuna bir gün ilave edilerek oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. Peki, aşure günü orucu ne zaman, kaç gün tutulur?

Muharrem ayının 10. günü ne zaman? Aşure Günü ne zaman, hangi gün? ">
Muharrem ayının 10. günü ne zaman? Aşure Günü ne zaman, hangi gün?

Muharrem ayının 10. günü ne zaman? Aşure Günü ne zaman, hangi gün?

İslam dünyasında önemli bir yere sahip olan Aşure Günü Muharrem ayının 10. günü olarak idrak ediliyor. Muharrem'de oruç tutulup aşure pişirilerek dağıtılması ve Kerbela'da Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ile şehit olanların yad edilmesi, İslam toplumlarının önemli gelenekleri arasında yer alıyor. Peki, Aşure Günü ne zaman, hangi gün? Muharrem ayının 10. günü ne zaman? İşte tüm merak edilenler...

Aşure günü ne zaman? 2021 Aşure günün önemi ve fazileti nedir?">
Aşure günü ne zaman? 2021 Aşure günün önemi ve fazileti nedir?

Aşure günü ne zaman? 2021 Aşure günün önemi ve fazileti nedir?

Aşure, Kerbela Savaşı'nda şehit düşen 7. yüzyıl devrimci lideri Hz. Hüseyin'in ölüm yıldönümüdür. Aşure Günü, Hüseyin'in sosyal adalet için onurlu duruşunu hatırlamak için dünya çapında milyonlarca kişi tarafından tanınmaktadır. Hz. Peygamber'in (s.a.v)'in torunu, Hz. Fâtıma ile Hz. Ali'nin küçük oğlu, Kerbelâ şehidi olarak anılmaktadır. Hz. Hüseyin, büyükbabasının sergilediği şefkat ve haysiyet hikayeleriyle büyüdü ve bu sayede şefkati, bilgeliği ve dürüstlüğü ile tanınan bir lider oldu. Peki Aşure günü ne zaman? 2021 Aşure günün önemi ve fazileti nedir?

Aşure günü anlam ve önemi nedir? Aşure günü fazileti ne? ">
Aşure günü anlam ve önemi nedir? Aşure günü fazileti ne?

Aşure günü anlam ve önemi nedir? Aşure günü fazileti ne?

Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu günü Aşura günü olarak idrak ediliyor. Kelimenin de Arapça'da on sayısıyla aynı yani "aşr" kökünden geldiği bilinmektedir. İslam öncesi dönemden itibaren de birçok din ve inanç tarafından bu güne özel bir önem atfedile gelmiştir. Aşure Günü bu sene 29 Ağustos Cumartesi 2020 gününe denk geliyor. Aşure günü fazileti nedir? Aşure günü anlam ve önemi ne? gibi soruların yanıtları da merak konusu oldu.

Aşure günü çekilecek zikirler ve tesbihler hangileri? Aşure günü çekilecek tesbihler neler? ">
Aşure günü çekilecek zikirler ve tesbihler hangileri? Aşure günü çekilecek tesbihler neler?

Aşure günü çekilecek zikirler ve tesbihler hangileri? Aşure günü çekilecek tesbihler neler?

Muharrem ayı içerisinde yer alan ve özel bir yeri bulunan aşure günü, Muharrem ayının 10. gününe denk gelmektedir. Aşure günü bu yıl 29 Ağustos Cumartesi günü idrak edilecek. Tarihte bugün, insanlık ve İslam tarihi açısından önem taşıyan bazı olaylar meydana gelmiştir. Bu açıdan bu ayı ve aşure gününü ibadetle geçirmek tavsiye ediliyor. Aşure günü çekilecek tesbihler neler? sorusunun yanıtı merak ediliyor.

Aşure orucuna nasıl niyet edilir, fazileti ne? Aşure orucu kaç gün tutulur? ">
Aşure orucuna nasıl niyet edilir, fazileti ne? Aşure orucu kaç gün tutulur?

Aşure orucuna nasıl niyet edilir, fazileti ne? Aşure orucu kaç gün tutulur?

Aşure günü, Muharrem ayının 10. gününde idrak ediliyor. Aşure günü bu yıl 29 Ağustos Cumartesi günü (yarın) idrak edilecek. Müslümanların ibadet edip dualar edeceği Muharrem ayında oruç tutmak faziletler arasında yer alıyor .Aşure orucu ne zaman, kaç gün tutulur? Aşure orucu orucu niyeti nasıl yapılır? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu. Aşure orucuna dair merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz.