İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.6877
  • 5.5075
  • 195.47
  • 103.466
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Yerli sanayide tam gaz dijital seferberlik! 

Bakan Özlü, “Önümüzdeki 10 yılda Türk sanayiinde dijital dönüşüm olacak. Çalışmalar son aşamada” dedi.

x

Yelda GÖKDAĞ / ANKARA 

‘Akıllı üretim, akılla üretim’ sloganıyla Sanayi Bakanlığı bünyesinde kurulan ‘Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu’ çalışmalarında son aşamaya geldi. Sanayide düşük beceri gerektiren, sık tekrar eden işler robotların ve makinelerin yapması ancak bu sistemlerin tasarlanması ve yönetilmesinde, nitelikli insan gücünü yetiştirmeyi öngören çalışmanın 8 bölümden meydana geldiği öğrenildi.

EN ÖNEMLİ KISMI EĞİTİM 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türk sanayiini uzun vadede kalkındıracak hamleye ilişkin çalışmanın en önemli kısmını teknisyen ve mühendis eğitiminin oluşturduğunu açıkladı. TBMM AK Parti Grup toplantısı öncesinde açıklamalarda bulunan Özlü, sanayi ortamının iyileştirilmesi hedefinde amaçlarının Türkiye’yi ilk 30 ülke arasına sokmak olduğunu belirtti.

TEŞVİKLE DESTEKLENECEK 

Özlü, şunları anlattı: “Yol haritasının son şeklini vermeye çalışıyoruz. Çalışmada 7-8 bölüm var. Sanayinin geliştirilmesine yönelik teşvikler de var tabii. Ama biz böyle sadece teşvikle sanayimizi desteklemek istemiyoruz. Öyle bir mekanizma kurmalıyız ki üretken bir yapı olsun ve bu üretken yapıdan herkes istifade etsin.” 

Yatırım süreçleri kısalacak 

ÖZLÜ, şöyle devam etti: Türkiye yatırım yapılabilir en iyi ülkeler arasında 69. sırada. Bu sene içerisindeki amacımız Türkiye’yi ilk 30’a çekmek. Bir iş yapmak için 104 yerden izin almanız gereken işler var. Bu süreçleri kısaltacağız. Yatırım Ortamını İyileştirilmesi paketi de Türkiye’yi tamamen 69’dan yukarılara, ilk 30’a girmesini sağlayacak adımları içeriyor. Sonuç odaklı bir paket. Yatırım için başvuru mekanizması ve süreçlerini kısaltıyoruz.”

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Fransa sokakları grev olayları nedeniyle karıştı. Geçtiğimiz ay başlayan grevler, iş bırakmalarla de

Fransa´da polislerden protestoculara dayak

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sancaklar Cami ödüle doymuyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar