• $13,5741
  • €15,3487
  • 800.218
  • 1954.72
1 Temmuz 2020 Çarşamba 15:03 | Son Güncelleme:

Yaşam Ayavefe: Orman yangınlarını yapay zeka ile önleyeceğiz

Yaşam Ayavefe: Orman yangınlarını yapay zeka ile önleyeceğiz

Yaz aylarında artan sıcaklıklar, insanların çevreye verdiği zarar ve küresel olarak yaşanan iklim değişikliği, dünya üzerinde orman yangınlarının sayısını artırıyor. Bu sene ülkemizde de başta İstanbul, İzmir, Antalya olmak üzere çeşitli bölgelerde orman yangınlarına şahit olduk. Yanan ormanlık alanlardaki ağaçlandırma çeşitli ülkeler tarafından aktif olarak yapılıyor ama farklı canlıların bir arada yaşadığı biyolojik çeşitliliğin eski haline dönmesi onlarca yıl sürüyor. Bu sorunu daha başlamadan çözmek ve çevreye olan hasarı azaltmak için ülkeler çözüm arayışında.

Orman yangınlarına müdahale konusunda son yıllarda yeni metodlar deneniyor. Bu metodlardan biri de insansız hava araçlarının aktif olarak kullanılması. Çevre hassasiyeti yüksek sosyal sorumluluk projelerine verdiği destekle tanınan başarılı işadamı Yaşam Ayavefe’ye göre insansız hava araçlarının orman yangınlarına müdahalede çok büyük avantajları var. “Yangını söndürmek için gözlem çok önemli. Şu ana kadar en yaygın kullanılan sistem, gözlem noktaları kurmaktı. 24 saat havada kalma prensibi ile tasarlanmış insansız hava araçlarının 350’den fazla gözlem noktasının yerine geçebildiğini gördük. Uzun süre havada kalma avantajı ile yangınları başladığı andan itibaren gözlemleme şansımız oluyor. Ani müdahale ve yanan ağaç sayısını azaltmada büyük avantaj sağlıyorlar. “

Orman yangınlarına müdahalede yapay zekanın önemi

Son zamanlarda orman yangınlarına müdahale için yapay zekanın da aktif olarak kullanılması uygulanan metodlardan birisi... Karar alma süreçlerinden insani hataları ayıklamak, orman yangınlarına müdahalede hasarı azaltan unsurlardan biri olabiliyor. Yaşam Ayavefe’ye göre, yapay zeka kullanımı verimliliği artırıyor. ”İnsansız hava araçları, aksi bir durumda can kaybı yaşanmadığı için çeşitli operasyonlarda agresif olarak kullanılabilen bir araç. Bu yüzden orman yangınlarına gözlem ve müdahale noktasında, insanlı sistemlere nazaran daha yakından ve daha uzun süre tehlikeli bölgelerde bulunabiliyor. Orman yangınında toplanabilecek çok değerli bilgiler var. Ormanın farklı yerlerindeki sıcaklık değerleri, anlık olarak değişebilen rüzgarın yönü ve şiddeti gibi bilgiler alınıp, yapay zeka tarafından işlenebilir. Böylece yangına müdahalede öncelikli alanlar daha hızlı ve daha doğru bir şekilde belirlenebilir. Bu kadar hassas hedeflemeyi ancak insansız sistemler ve yapay zeka yapabilir.”

Çevre sorunlarına çözüm arayan şirketler daha da önem kazanacak

Daha önce “her karış toprağa ağaç dikme” mottosu ile tohum atan insansız hava araçları geliştiren Yaşam Ayavefe ve ekibine göre, yangın söndürme alanında çalışacak yenilikçi insansız hava araçları daha ön planda olacak. ”Ülkelerin yangınla mücadele alanında filolarının önemli bir kısmını insansız hava araçları oluşturacak. Çin Halk Cumhuriyeti’nde yerleşim yerleri ve fabrikalar gibi alanlarda yaşanan yangınlara müdahalede insansız hava araçlarının kullanıldığını gördük. Bu konuda çalışacak yeni girişimler, daha büyük sistemler üzerinde çalışmalılar. Türkiye’nin engebeli çoğrafyası için sabit kanatlı hava araçları dışında helikopter diyebileceğimiz döner kanatlı insansız hava araçları da çalışma alanları arasında yer almalı. Orman yangınlarına müdahalede kullanılan ve bambi olarak adlandırılan su kovalarının daha verimli şekilde kullanabileceği sistemler fark yaratacak konular. Bu kovalar 10.000 litreye kadar ulaşabiliyor ve tek seferde tek noktaya içindeki suyu tamamen boşaltıyor. Yangının farklı noktalarına farklı boyutlarda müdahale edecek sistemler orman yangınlarının yayılmasını engellemek için büyük avantajlar sağlayacak.”

Orman yangınlarına müdahale için çeşitli yöntemler geliştiriliyor ama yine de Yaşam Ayavefe’ye göre birinci önceliğimiz insan eğitimi. "Orman yangınlarının %80’inden fazlası insan hatalarından dolayı gerçekleşiyor. Bu oranı düşürmek için çocukluktan itibaren yoğun bir eğitim ve bilinçlendirme faaliyeti yürütmemiz gerekiyor. Çevre sorunlarına çözüm üreten Green Climate World adlı uluslararası derneğimiz ile bizde bu eğitim aşamasında çeşitli ülkelere danışmanlık yapıyor ve STK’lara aktif destek veriyoruz.”

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi
Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı
Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu
Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!