• $ 5,7658
  • € 6,5302
  • 243.321
  • 99.835
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Vatan Plastik'ten bilecik'te 12 milyon dolarlık yatırım

61 yıllık köklü geçmişe sahip olan Vatan Plastik, beşinci fabrikasının 2.Etabının(40 Dönüm)temelini geçtiğimiz gün Bilecik Osmaneli Organize Sanayi bölgesinde attı.

x

Temel atma töreninde konuşan Vatan Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Behruz Vatandost, ‘bu yatırımımızın maliyeti 12 milyon dolar. Sürdürülebilirlik bizim için çok önemli.Bu sebepten yatırımlarımızın devamı gelecek. Sanayicilerimiz yatırımdan korkmasın.’ dedi.
 
Plastik Sanayine PVC hortum imalatıyla başlayan Vatan Plastik, Osmaneli’de toplamda 70 bin metre kare arazi üzerine yapılacak olan ve 12 milyon dolara yapılması planlanan fabrikanın açılışında iş dünyasına yatırım mesajları verildi. Açılışa Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, AKP Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Osmaneli Kaymakamı Edip Çakıcı, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin’in yanı sıra Behruz Vatandost’un kızı Nazenin Onur ve iş dünyasından dostları ile Vatan Plastik ailesi katıldı. Temel atma töreni öncesi kurban kesildi, dualar eşliğinde kurdele kesildi.
 
Vatandost, ‘İhracatımız yüzde 40 arttı’
 
Yıllık ihracat cirosu 60 milyon doları bulan ve yüzlerce kişiye iş istihdamı sağlayan Vatan Plastik’in Yönetim Kurulu Başkanı Behruz Vatandost, ‘Sanayide yatırım bitmez. Yatırımlar devam edecek. Ülkenin ekonomisi güçlensin diye yatırım yapıyoruz. Her zaman yatırım yapmak lazım. Benim bir sözüm var ‘Su gelirken baraj kuramazsın. Barajı kurarsın su gelir’... Ben 60 yıldır Tahtekale'den bu güne kadar hep teknolojiyi takip ettim. Türkiye'de bir sıkıntı yok. Çünkü biz 64 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bizim ihracatımız yüzde 60. Hatta bu sene ihracatımız yüzde 40 arttı. Devam da edecek. Bana burada 500 bin dönüm verseler yine yatırım yaparım, iş yaparım. Korkulacak bir durum yok.’ dedi.
 
Vali Büyükakın: ‘Tamamen spekülatif’
 
Bilecik Valisi Tahir Büyükakın’da törende yaptığı konuşmada, ‘Ben ekonomi doçentiyim. Finansal ve ekonomi krizleriyle ilgili özel çalışmalar yaptım. Bakın bu krizin rasyonel ekonomik temeli yok. Dövizdeki bu artışın hiç bir rasyonel temeli yok. Bugün bir sürü insanın belirsizlikten bahsettiği, ümitsiz konuşmalar yaptığı, kötü senaryolar yazdığı bir dönemde arkamızda bir temel atılacak. Gerçek bu. Öbürü sadece spekülatif. Döviz kurunun buraya gelmesinin real ekonomisiyle  bir ilgisi yok. Tamamen spekülatif.’ dedi.
 
AKP Bilecik Milletvekili Selim Yağcı ise, ‘Ekonominin hassas süreç geçirdiği bu dönem içerisinde yapılan bu yatırım son derece önemli. Bizleri sarma çabası gayreti içerisinde olan dış mihraklara karşı elimizdeki en büyük silahın daha fazla yatırım, daha fazla iş gücü ve daha fazla üretim olduğuna inanıyorum. Bu tür yatırımların devamını da bekliyoruz.’ dedi. 
 
VATAN PLASTİK HAKKINDA...
 
1957 yılında Behruz VATANDOST tarafından kurulan Vatan Plastik, Plastik Sanayine PVC hortum imalatıyla başlamıştır. Sektör içinde gösterdiği hızlı gelişim sayesinde birkaç yıl içinde PE Film, Sera Örtüsü ve çeşitli plastik ambalaj ürünlerinin üretimine başlamıştır.
 
İlk modern fabrikası 1975 yılında Kartal İstanbul´da kurulmuş olup burada hala üretim devam etmektedir. Artan iş hacmi ile birlikte 1983 yılında ikinci, 2006 yılında üçüncü fabrikası,2012 yılında dördüncü fabrikası, 2015 yılında beşinci fabrikasını Bilecik'te üretim zincirine eklenmiştir. Beş fabrikanın yıllık 200.000 ton üretim kapasitesi vardır.
 
Üretiminin %60´ını ihraç eden Vatan Plastik 5 kıtada 100 ülkeye ihracat yapmaktadır. İlk 500 sanayi kuruluşunun 287. Sırasında bulunmaktadır. Ayrıca Kenya’nın Nairobi şehrinde gül pazarının %42 sini elinde tutmaktadır. Hedefi başta Türk Sanayisi olmak üzere dünya sanayisine en ekonomik ve en gelişmiş PE ürünler sunmak olan Vatan Plastik her geçen gün hedefine daha da yaklaşmaktadır.

Vatan Plastik’in bünyesinde 600 çalışanı ile Kartal, Yakacık, Ömerli, Tuzla Organize Sanayi, Bilecik, Antalya Ofis, Nairobi Kenya’da faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Kastamonu’da 3 askerin hayatını kaybettiği feci kazanın güvenlik kamera görüntüleri ortaya çıktı.

Kastamonu´da 3 askerin şehit olduğu kaza güvenlik kamerasında

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

İstanbullular Yenikapı miting alanına akın etti! İşte ilk kareler...

Başkan Erdoğan Yenikapı'da Bahçeli, Çiller ve Ağar ile biraraya geldi

Maksat Yarışmak Olsun - 22 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019