• $ 5,4094
  • € 6,178
  • 224.375
  • 93.537
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Türk balıkçılar Rusya pazarında Yunanistan’ın tahtını sarsacak

Rusya’nın AB'ye uyguladığı ambargo Türk balıkçılara umut oldu. Rusya’ya bu yıl 65 milyon dolar ihracat yapmayı hedefleyen balıkçılar pazarın üçüncü büyük oyuncusu Yunanistan’ın tahtına aday.

x

ÖZGÜL ÖZTÜRK

Balık avı yasağının sona ermesiyle balıkçılar ağlarını denizle buluşturdu. 20 bin tekneye avcılık izni verilen 2014-2015 av sezonunda balıkçılar 700 bin ton balık verimi elde edip 650 milyon dolarlık ihracat yapmayı planlıyor. 2014 yılının ilk 7 ayında gerçekleştirilen ihracat miktarını önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artıran sektör temsilcilerinin yeni hedefi ise Rusya pazarı. Rusya’nın AB ülkelerine uyguladığı gıda ambargosuyla geçen yıl Türkiye’den Rusya’ya yapılan 32 milyon dolarlık balık ihracatının bu yıl 65 milyon dolara çıkarılması hedefleniyor. 

SEKTÖR 2023 HEDEFLERİNİ ERKENE ÇEKTİ 

Türkiye’nin Rusya’ya balık ihracatında 5’inci sırada bulunduğunu belirten İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, “Rusya yılda 3.2 milyar dolarlık su ürünleri ihraç ediyor. En fazla ihracatı Norveç’ten yapıyor. Biz Rusya’nın su ürünleri ithalatında 5’inci sıradayız. Bu yıl Rusya pazarında 4’üncülüğü garantileriz, ama bizim hedefimiz üçüncü sıradaki Yunanistan’ın yerini almak” dedi. Sagun Rusya pazarındaki hareketliliğe bağlı olarak su ürünleri sektörünün 2023 hedefi olan 2 milyar dolarlık ihracat hedefinin de daha erken bir tarihte gerçekleştirmeyi beklediklerini söyledi 

BALIKÇILARIN HEDEFİ BÜYÜK DENİZLER 

Sagun 6 balıkçı gemisiyle av sezonunu açan Ahmet Tuncay Sagun, balıkçılara ‘rastgele’ dedi. Türk kara sularında avlanacak balık miktarı yetersiz kaldığını hatırlatan Sagun, bu nedenle yurtdışındaki büyük denizlere açılmak istediklerine söyledi. Sagun: “Balığı bol Umman, Somali, Tanzanya Yemen sularında da balık avlayabilmek istiyoruz. Böylece küçük teknelerimiz de kendi sularımızda daha rahat avlanabilecek ” dedi. 

10 bin metreyi tarıyor

Sagun Balıkçılık’ın 4. Jenerasyonu Oğulcan Kemal Sagun, balıkçılık sektörüyle ilgili yanlış bilinenleri anlattı. Türkiye’de buzhane balığı-taze balık diye yanlış bir ayrım yapıldığını ifade eden Sagun, “Biz 10 bin metrelik alanı 360 derece tarama özelliğine sahip, gelişmiş devasa ağlara sahip, içerisinde soğukhane olan 6 milyon euro değerindeki teknelerle avcılık yapıyoruz. Tuttuğumuz balığı anında teknede dondurup tazeliğini korumasını sağlıyoruz. Öte yandan yakalandıktan 36 saat sonra tezgahlara gelen balık, “taze balık” olarak adlandırılıyor" dedi.

Kuzey Ege'de hamsi bolluğu yaşanıyor

Denizlerde av yasağının sona ermesinin ardından Kuzey Ege'de tekneleriyle ağlarını bırakan balıkçılar, bol miktarda hamsiyle kıyıya döndü. Balıkçılar, günün ilk ışıklarının yansımasıyla Edremit Körfezi'nden denize açıldı. Hava koşullarının iyi olduğu körfez açıklarında özellikle Yunanistan'ın Midilli Adası'na yakın bir bölgede uluslararası sulara ağlarını bırakan balıkçılar, bol miktarda hamsi avladı. Balıkçılardan Ali Tavşan, yeni av sezonunun bereketli geçeceğine inandığını söyledi. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Taksim İstiklal Caddesi üzerinde bir mağaza giren hırsız, güvenlik görevlisi tarafından fark edilinc

İstanbul’da hırsızın “yok artık” dedirten kaçışı kamerada

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Ebru Şallı yeni yaşını kutladı

Gamze Özçelik'ten ünlü oyuncuya cevap! Selda alkor eleştiri yağmuruna tutuldu

En Çok Okunanlar

Maksat Yarışmak Olsun - 11 Ocak 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Menopoz - 14 Ocak 2019