İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7681
  • 5.51
  • 196.08
  • 92997
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Turist getiren acenteye uçuş başına 9000 dolar

 2018 yılında az 30 kişiden oluşan turist grubu getiren seyahat acentelerine bin 500 ila 9 bin dolar arasında destek sağlanacak. Kruvaziyer gemiyle turist getirene ise yolcu başına 25 ila 45 dolar destek verilecek.

x

Türkiye’ye turist getiren A grubu seyahat acentelerine ve kurvaziyer gemilere sağlanan destek, yılın bölümlerine göre yeniden düzenlendi. Resmi Gazete’nin dünkü sayısında iki ayrı Bakanlar Kurulu  kararı olarak yer alan kararlardan ilkine göre, Antalya, Antalya Gazipaşa-Alanya, Denizli Çardak, Erzurum, Eskişehir Hasan Polatkan, Isparta Süleyman Demirel, İzmir Adnan Menderes, Konya, Kütahya Zafer, Muğla Dalaman, Muğla Milas-Bodrum, Nevşehir Kapadokya, Ordu Giresun, Samsun Çarşamba ve Trabzon havalimanlarına tarifeli ve tarifesiz, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise tarifesiz uçak seferleriyle 2018’de en az 30 kişiden oluşan turist grubu getiren seyahat acentelerine bin 500 ila 9 bin dolar arasında destek sağlanacak. Karar kapsamındaki havalimanlarına turist getiren (A) grubu seyahat  acentelerine, uçuş başına; 1 Ocak-28 Şubat arasında 9000,  1 Mart-31 Mayıs arasında 6000, 1 Haziran-30 Haziran  arasında 3000, 1 Eylül-30 Eylül arasında 1500, 1  Ekim-31 Ekim arasında 3000 ve 1 Kasım-31 Aralık arasında  9000 dolar destek sağlanacak.

YÜZDE 30’LUK ARTIŞ

Almanya, Belçika, Çin, Danimarka, Endonezya, Finlandiya,  Fransa, Güney Kore, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İsveç,  Japonya, Malezya ve Norveç’ten bu kapsamdaki havalimanlarına düzenlenecek seferlerde bu tutarlar, yüzde 20, en az 150 yolcu getiren seferlerde ise yüzde 30 oranında artırılarak  uygulanacak. Bir uçakta bir veya birden fazla acente tarafından getirilen turist grubunun bulunması halinde her bir acenteye verilecek destek tutarı, o acentenin getirdiği yolcuların uçaktaki toplam yolculara oranı esas alınarak hesaplanacak. Acentelerin bu karar kapsamındaki destek ödemesinden yararlanabilmesi için turist grubu getirdiğini gösteren belgeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ibraz etmesi gerekecek.

Tek bir ödeme yapılacak

Aynı tur programı içinde kruvaziyer geminin Türk limanlarına birden fazla uğraması durumunda acenteye bir kez ödeme yapılacak. 2019’da indi-bindi limanlarına gelen yolcular için destek miktarı %50 artırılarak uygulanacak.

Avrupa’nın en büyüğü geliyor

Bu arada dün, Avrupa’nın en büyük gemi firması MSC Cruises yeniden Türkiye’ye geleceğini açıkladı. Firma 2019 yılı yaz dönemi için Ege-Adriyatik programlarında, Türkiye limanlarından İzmir ve Antalya’yı da programına dahil etti. MSC Cruises, 2016 yılı itibariyle Türkiye programlarına ara verdiğini duyurmuştu.  MSC Cruises Türkiye ofisi Genel Müdürü Necla Tuncel “Gemimiztoplam 10 bin kişiyi Türkiye’ye taşıyacak” dedi.

Kruvaziyere 45 dolar

Aynı gazetede yayımlanan diğer Bakanlar Kurulu kararına  göre, kruvaziyer gemi ile turist getiren A grubu seyahat acentelerine yolcu başına 25 ila 45 dolar destek verilecek. Kruvaziyer hizmeti verilen limanlara 1 Ocak 2018 tarihinden başlamak üzere 31 Aralık 2018’e kadar 100 ve daha fazla yolcu kapasitesine sahip kruvaziyer gemi ile turist getiren A Grubu seyahat acentelerine destek ödemesi gerçekleştirilecek. Bu kapsamda seyahat acentelerine getirdiği turist başına, ocak, şubat, mart, nisan, kasım ve aralık aylarında 45 dolar, mayıs, haziran aylarında 35 dolar, temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarında ise 25 dolar destekte bulunulacak.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

AK Parti´den sosyal medyayı sallayan bir video daha

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Şans diye buna denir

En Çok Okunanlar