İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0956
  • 5.0075
  • 174.61
  • 110.346
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

TiM-TEB Girişim Evi NASA'ya da ürün sattı

2016'da 10 milyon liralık ihracata imza atan 'TİM-TEB Girişim Evi'yle NASA'ya, Amerikan Ordusu'na bile ürün satıldı. Biri Silikon Vadisi'nde toplam 10 girişim evine ulaşan proje 3 yılda 500 milyon ciro hedefliyor.

x

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğiyle kurulan TİM-TEB Girişim Evi, ülkenin en kapsamlı girişimcilik programına dönüştü. TİM-TEB Girişim Evi, girişimcileriyle sadece 2016'da 10 milyon TL ihracata imza attı. Geliştirilen ürünlerin ihraç edildiği kurumlar arasında ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Amerikan Ordusu da yer alıyor. TİM-TEB Girişim Evi ile üç yılda toplam 500 milyon TL ciroya ulaşılması hedefleniyor. 

650 bin $'lık fon topladılar

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Girişim Evleri'nde bugüne dek yaşanan başarılardan şu örnekleri verdi: "Bir girişimcimizin MIOPS adında geliştirdiği ürünle, artık refleksle yakalanamayacak hareketli durumların fotoğrafını kolayca çekebiliriz. Firmamız, bu başarılı ürününü NASA ve Amerikan Ordusu gibi kurumlara sattı. Aynı zamanda, geliştirdikleri bu ürünle Kickstarter’da toplam 650 bin dolar fon topladılar."

Silikon Vadisi'ne girdi

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici de, şunları söyledi: "Şehirlerin surlarla çevrili olduğu dönemde, ancak o kapılardan şehre girebiliyordunuz. Şimdi bize kendi yarattığımız inovasyona dayalı ürün ve hizmetleri yurtdışına açabileceğimiz yeni kapılar lazım. Biz bu kapıları açmaya çalışıyoruz. Geldiğimiz noktada Türkiye’de 9, Silikon Vadisi’nde de 1 adet olmak üzere toplam 10 TİM-TEB Girişim Evi’ne ulaştık. Bu yıl Ankara’da hizmet açılacak TİM-TEB Girişim Evi'yle bu sayıyı Türkiye’de 10’a çıkaracağız."

Dünyayı fethedecek

Leblebici, şöyle devam etti: "Şu an 10 milyon dolar girişim ihracatına ulaştık, hedefimiz 50 milyon dolara ulaşmak. İnanıyorum ki önümüzdeki süreçte Türkiye, birkaç yüz milyon dolar girişim ihracatı yapan bir boyuta ulaşacak. Türkiye bu kapıyla dünyayı fethedecek."

Şu anda 403 girişimci var

Büyükekşi, şöyle devam etti: "Girişimci ruhu taşıyan herkese hitap ettiğimiz bu merkezlerimizde, şimdilik 403 girişimci işletmemiz var. 4.500 öğrencimiz uluslararası organizasyonlara katılım, eğitim ve danışmanlık gibi birçok hizmetten faydalanıyorlar."

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ´Avrupa´daki ilk toplantımızı Mayıs ayı içerisinde yapacağız´

'İlk mitingimizi İzmir´de yapacağız'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Show TV'den en çok izlenen dizisine şok final kararı!

Unutulan sığınağın içinden bakın neler çıktı