HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3363
  • 6,0767
  • 209.534
  • 93.616
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

THY 25 bin TL maaşla 1000 pilot arıyor

THY, pilot ihtiyacını karşılamak için atağa kalktı. THY’nin yeni hedefi 25 bin TL maaşla çalışacak yılda 1000 pilot yetiştirmek. 

x

SÜLEYMAN ŞEN

Türk Hava Yolları’nın (THY) İnsan Kaynakları’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, pilot istihdamı ve pilotların eğitim süreçleri konusunda basına bilgi verdi. Şu anda yılda 300 pilot yetiştirdiklerini açıklayan Çay, “Ülkemizdeki ekonomik gelişmeler ve yeni havalimanı yatırımları, Türkiye’nin bir cazibe merkezi olması havacılık sektörünü geliştiriyor. Buna paralel olarak THY de yeni uçak siparişleri vermeye devam ediyor. Yeni Havalimanı’na geçtiğimizde büyüme oranımızda ve kapasitemizde artış olacak. Bu kapsamda uçakların ihtiyacını karşılamak üzere pilot istihdamımızı her yıl artırmak istiyoruz. Hedefimiz yıllık 1000 pilot yetiştirmek” dedi. Şu anda THY’de 4 bin 500 pilot olduğunu belirten Çay, “Üniversitelerin en az 2 yıllık bölümlerinden mezun olan, 35 yaşını geçmemiş arkadaşlar bize başvurabilir” değerlendirmesini yaptı. 

UÇUŞ OKULU GENİŞLetİliYOR

1000 pilot hedefi için uçuş okulundaki kapasiteyi artıracaklarını ifade eden Çay, şöyle konuştu: “Arkadaşlar başladıkları yıl itibarıyla 25 bin TL net ücret alabiliyor. Bizim yetiştirdiğimiz arkadaşlardan bir miktar kesinti yapıyoruz. Pilot olma hakkını kazanan arkadaşları 2 yıllık bir eğitime gönderiyoruz.”

Simülatör ve uçaklarda özel eğitim

THY’DE pilot olmak isteyen adaylar başvuruları internetten yapabiliyor. 2 yıllık eğitimde pilotlar teorik eğitimlerini sınıflarda, pratik eğitimlerini ise hem simülatörlerde hem de uçaklarda yapıyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Baruthane Millet Bahçesi´nin tanıtım filmini yayımladı.

Baruthane Millet Bahçesi tanıtım filmi yayımlandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Hisse senedi ile tahvil-bono piyasasına son 10 ayın en güçlü yabancı girişi gerçekleşti

Işın Karaca ihaneti anlattı kocası İrem Derici'yle aşk yaşamış

En Çok Okunanlar