HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3339
  • 6,1028
  • 209.428
  • 94.403
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

'Tarihi Sultanahmet Köftecisi' 100 taklitçisine dava açtı

Türkiye'nin en çok taklit edilen markalarından biri olan Tarihi Sultanahmet Köftecisi, çareyi mahkemede arıyor. Ünlü köfteci, 100'ü aşkın taklitçisi hakkında yasal işlem başlattı: "Mazisi 3, 5 yılı geçmeyen firmaların gerçek Sultanahmet köftesinin ününe leke sürmesine izin vermeyeceğiz."

x

aksam.com.tr

1920 yılında Mehmet Seracettin Efendi’nin hiçbir baharat kullanmadan et, tuz, soğan ve ekmek karışımıyla elde ettiği 'Sultanahmet köftesi'nin başı taklitleriyle dertte... 'Tarihi Sultanahmet Köftecisi' hızla artan taklitleriyle başedemeyince soluğu mahkemede aldı. Ünlü köfteci, 100’ü aşkın taklitçisi hakkında yasal işlem başlattı. 

4. NESİL BAŞA GEÇTİ

Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nin 4. nesil sahibi Mehmet Tezçakın, “Semt adından esinlendim” diyerek 'Sultanahmet Köftecisi' adını kullananların tüketiciyi aldattıklarını belirterek, “Mazisi 3, 5 yıl öncesine dayanan firmaların gerçek Sultanahmet köftesinin ününe leke sürmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

'TABELAYA KANMAYIN'

Dedeleri Mehmet Seracettin Efendi’nin hiçbir baharat kullanmadan et, tuz, soğan ve ekmeğin mütevazı birleşimiyle 1920 yılında keşfettiği köfteyi, 4 neslin birikimiyle bugüne kadar taşıdıklarını anlatan Tezçakın, “Sultanahmet Köftecisi tabelası asan taklitçi firmaların aynı lezzeti yakalaması mümkün değil. Tarihi Sultanahmet Köftecisi sanarak, bu taklitçi restoranlara giden birçok tüketici mağdur oluyor. Nerede olursa olsun, eğer adında ‘Tarihi’ ibaresi bulunmuyorsa, kuruluş tarihi olarak da 1920 belirtilmiyorsa, o köfteci Tarihi Sultanahmet Köftecisi değildir, sunduğu da Sultanahmet köftesinden başka bir şeydir” diye konuştu.   

TÜKETİCİ DE ŞİKAYET EDİYOR

Sultanahmet köftesinin ününün bugün Türkiye sınırlarını da aştığını kaydeden Tezçakın, şunları söyledi: "4 nesildir bu lezzeti korumak için çok çalıştık, başarılı da olduk. Ancak, kolay yoldan kazanma peşinde olanlar, 94 yıllık emeğimizi taklitçilik yaparak gasp etmek istediler. Önceleri ‘taklitler aslını yaşatır’ diyerek ses çıkarmıyorduk, ancak taklitçilerin markamıza zarar verdiğini görünce yasal yollara başvurmak zorunda kaldık. Amacımız sadece markamızı korumak değil, tüketicinin de mağduriyetini önlemek. Her gün taklitçi müesseselerin dükkanlarında mağdur olan, şikayetini ise bize bildiren onlarca kişiye, o işyeri ile ilgimizin olmadığını anlatmaya çalışıyorum."

TAKLİTÇİLERE 'ŞUBE' TEKLİFİ

Tezçakın, bugüne kadar markalarını taklit eden 100’ün üzerinde işletmeye ihtar yazısı göndererek hukuki süreci başlattıklarını anımsatarak, şöyle devam etti: "İhtar yazısı gönderdiğimiz işletmelere ürün ve hizmet kalitesini Tarihi Sultanahmet Köftecisi seviyesine yükseltme şartıyla şubemiz olma imkanı sunuyoruz. Şartımızı kabul edenler, bir eğitim sürecinden sonra logomuz altında hizmet vermeye başladı. Kabul etmeyenler hakkında maddi ve manevi tazminat talebiyle dava açtık. Bugüne kadar sonuçlanan davaların tamamını kazandık, taklitçi firmalar birer birer kapanırken, onbinlerce lira da tazminat ödemeye mahkum oldular."

HANGİ LOGO GERÇEK? 
 
Tezçakın, tüketicinin logoya mutlaka dikkat etmesi gerektiğini belirterek, şu uyarıları yaptı: "Gittiğiniz dükkanın üzerinde, Sinan Sinangil tarafından 1990’larda yapılan logo varsa, doğru adrestesiniz demektir. Bu logoda Sultanahmet Camii’nden esinlenen 6 minare yer alıyor ve Sultanahmet Meşhur Halk Köftecisi’ni ifade eden S, M, H, K harfleri bulunuyor. Ayrıca, işyerinin tabelasında ‘Tarihi’ ibaresi mutlaka yer alması, kuruluş tarihinin de 1920 olarak belirtilmesi gerekiyor."

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
ZEYTİNBURNU’nda Çinli bir kadın telefonla konuşurken yürüdüğü sırada motosikletli şüpheliler, elinde

Çinli kadın kâbusu yaşadı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Cudi ve Gabar'daki teröristlere ‘eşek arısı’ adlı dronelar ile büyük darbe indirildi

'S-400'e karşı aciziz'

En Çok Okunanlar