• $ 6,0534
  • € 6,7596
  • 248.07
  • 85.309
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

SGK'ya primi eksik bildirilen işçi istifa edip tazminat alabilir mi?

SGK'ya primi eksik bildirilen işçi tazminat alabilir mi? son dönemlerin cevabı aranan sorularından biri oldu. İşte Akşam Gazetesi yazarı Okan Güray Bülbül'ün merak edilen soruya cevabı...

SGK’ya gerçek ücreti üzerinden bildirilmeyen çalışanlar iş sözleşmelerini feshederek kıdem tazminatlarını alabilir. Bu durumda önce uyarı çekmek, ardından istifa ederek arabulucuya gitmek gerekiyor.

1- SORU: İşverenle 3.000 TL üzerinden anlaştık. Ancak ısrarla sigortamı asgari ücretten yatırıyor. Düzelteceğim dedi, bu ay da düzelmedi. İstifa edersem, işsizlik sigortasından yararlanabilir miyim?

CEVAP: SGK’ya gerçek ücreti üzerinden bildirilmeyen çalışanlar haklı nedenle iş sözleşmelerini feshederek kıdem tazminatlarını alabilir. Bu durumdaki çalışanların önce işverene uyarı çekmeleri, işveren hâlâ asgari ücret üzerinden SGK’ya bildirmeye devam ediyorsa istifa ederek önce arabulucu, sonra mahkeme yoluna gitmeleri gerekiyor. Yargıtay pek çok kararında çalışanın istifa ederek kıdem tazminatı alabileceğine hükmediyor. Ancak kıdem tazminatına hak kazanmanız için 1 yıllık çalışmanız bulunması gerek. İşsizlik sigortasından yararlanmanız için de arabuluculuk ve mahkeme sürecinin tamamlanması gerekeceği gibi son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortasına prim ödenmiş olmalı.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Kütahya´nın Gediz ilçesinde, Ege Bölgesi´nin en yüksek dağlarından birinin eteklerinde yer alan Kara

İç Anadolu´nun Saklı Cenneti:Karapınar Şelalesi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

ABD’yi geride bıraktı ve dünyanın en büyük donanması haline geldi