• $ 5,7708
  • € 6,398
  • 277.213
  • 95030.6
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Savunma sektörüne yerli üretim damgasını vurdu

Akıllı bombalardan zırhlı ambulansa, yerli tabancadan gelişmiş radar sistemlerine kadar çok sayıda yerli ürün envanterdeki yerini ilk kez aldı. 

Türk savunma sanayii, geçen yıl güvenlik güçlerinin kullanımına yeni yerli ürünler sunuyor. Savunma Sanayii Başkanlığı'nın koordinasyonunda kabiliyetlerini her geçen gün artıran yerli üreticiler, yeni ürün ve kabiliyetler ortaya koyuyor. Zorlu test süreçlerinden başarıyla geçen ürünler, güvenlik güçlerinin ihtiyaçları doğrultusunda envanterde yerini alıyor.  

İLK KEZ KULLANILIYOR

Bu kapsamda, Zırhlı Personel Taşıyıcı Araç Kirpi-2, Mayına Karşı Korumalı Ambulans Kirpi, insansız hava aracı (İHA) Anka-S, LGK-84, Teber-82 ve KGK-82 güdüm kitleri, MAM-C mühimmatı, özgün yerli tabanca Mete, Duvar Arkası Hedef Tespit Radarı (DAR), Dijital Parmak İzi Alma ve Gönderme Seti ilk kez kullanılmaya başlandı. Envantere ilk kez giren bir diğer araç Mayına Karşı Korumalı Ambulans Kirpi oldu. Ayrıca, 10 Anka-S envantere girdi. LGK-84, Teber-82, KGK-82 güdüm kitleri de güvenlik güçlerinin sahadaki etkinliğini önemli oranda artırdı. Teber Güdüm Kiti'yle klasik bombalar akıllı mühimmata dönüştü.

DUVARIN ARKASINI GÖREN TEKNOLOJİ

Güvenlik birimlerinin hafif ve etkin bir silaha sahip olması amacıyla üretilen özgün yerli tabanca Mete, güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu. Radyo dalgalarını kullanan DAR,  güvenlik güçlerine hizmet vermeye başladı. DAR, ileri düzey radar teknolojisini kullanarak duvar, kapı gibi engellerin arkasındaki hedefleri görebiliyor.

AKILLI BOMBALAR 

Kanatlı Güdüm Kiti (KGK), Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 250 ve 500 kilogramlık genel maksat bombalarını, havadan karaya uzun menzilli akıllı mühimmatlara dönüştürüyor. Akıllı mühimmat MAM-C ile İHA’lara önemli derecede etkili olan mühimmat çeşitliliği kazandırıldı. 

ATAK HELİKOPTERİ 40'A, İHA 90'A ULAŞTI

- Savaş uçakları için tasarlanan yeni nesil, Çok Algılayıcılı Hedefleme Podu (ASELPOD) Projesi kapsamında 4 prototipin teslimatı yapıldı. 

- Yeni teslimatlarla Atak helikopteri sayısı 40’ı geçti. 

- İHA sayısı 90’a yaklaştı. 

- “Uçan kale” 2 yeni  A400M uçağı envantere katıldı. 

- 1 CH-47F Chinook yük helikopteri, 2  S70İ helikopteri teslim edildi. 

- Bora ve K+ füze teslimatlarına devam ediliyor.

- Türkiye’nin ikinci amfibi gemisi TCG Sancaktar, üçüncü MİLGEM TCG Burgazada hizmete alındı. 

- 100 adet Ertuğrul Bomba İmha Robotu kabulü yapılarak envantere dahil edildi. 

- 300’e yakın multikopter İHA güvenlik kullanımına sunuldu. 

- MPT-76 tüfeği teslimatı gerçekleştirildi. LGK-82, HGK-84 güdüm kitleri, MAM-L, SOM mühimmatları, UMTAS, LUMTAS, Bora, K+ füzeleri teslim edildi. 

KARA GÜCÜNE YERLİ ZIRHLILAR

Güvenlik güçlerine geçen yıl yapılan diğer teslimatlar şöyle:  

- Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacını karşılamak amacıyla en zorlu coğrafi koşullarda kullanılan ve kalifiye edilmiş yüksek teknoloji ürünleriyle donatılan 5 modüler üs bölgesi teslim edildi. 

- Kent Güvenlik Yönetim Sistemi ve Plaka Tanıma Sistemi Projesi kapsamında 81 ilde 7 bin 540 kamera ve 4 bin 278 plaka tanıma sistemi Emniyet Genel Müdürlüğü kullanımına sunuldu. 

- 485 adet Ulak 4,5G Baz İstasyonu teslimatı gerçekleştirildi. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Rusya Savunma Bakanlığı, S-300 Favorit hava savunma sistemini, füze saldırılarına karşı test etti

Rusya S-300´ü Füze Saldırılarına Karşı Test Etti

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Abant Gölü'nden daha büyük olacak... Doğaseverleri büyülüyor

Bir bölümü ziyarete açıldı turist akınına uğradı