• $13,4454
  • €15,3795
  • 786.619
  • 2085.76
27 Aralık 2021 Pazartesi 15:06 | Son Güncelleme:

Market zincirleri harekete geçti! Bir marketten daha indirim

Market zincirleri harekete geçti! Bir marketten daha indirim
Reuters

Döviz kurlarındaki düşüşün ardından yapılan siyaset ve ekonomi yönetiminin çağrıları sonrası market zincirlerinden indirim açıklamaları gelmeye başladı.

Başkan Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başta olmak üzere, dolar/TL'deki düşüşün ürün fiyatlarına yansıtılması yönünde gelen çağrıların ardından market zincirleri, raflarda indirime gittiklerini duyurmaya başladı.

Bu kapsamda Carrefoursa aralarında süt, ayçiçek yağı, tuvalet kağıdının da bulunduğu bazı ürünlerde %30'a varan indirim gerçekleştirdiğini duyururken, Migros da çeşitli ürünlerdeki indirimlerin yanı sıra sebze-meyvede de %10 indirim uygulamaya başladığını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati birkaç gün önce yaptığı açıklamada, döviz kurunun düşmesine karşın fiyatları düşürmeyenlere tepki göstermiş ve "Fiyatlar, aşağı hızlı bir şekilde inecek. Yoksa geliyor gelmekte olan. Hazine ve Maliye'nin sopası" ifadelerini kullanmıştı.

Fiyat artışları konusunda en fazla eleştirilen kesimlerin başında yer alan market zincirlerinden ise bugün peş peşe indirim açıklamaları gelmeye başladı.

Carrefoursa'dan yapılan açıklamada, "Tedarikçilerimize gönderdiğimiz bilgilendirme yazısında döviz kurundaki düşüşe dikkat çekerek kendilerinden tedarik fiyatlarını 20 Kasım 2021 tarihi öncesindeki kur seviyesine göre güncellemelerini talep ettik. Biz de bu indirimi derhal reyon fiyatlarımıza yansıtmayı taahhüt ediyoruz. Tedarikçilerden aldığımız dönüşler ile fiyat indirimlerimiz artarak devam edecek" denildi.

Carerfoursa'nın açıklamasında, Carrefour ve belirli markalardaki süt, ayçiçek yağı, kaşar peyniri, domates salçası su, maden suyu, tere yağ, tost peyniri, ıslak havlu, makarna çeşitleri, çay, zeytinyağı, un, pirinç, deterjan, kâğıt havlu, tuvalet kâğıdı ile domates, ayva, avokado ve karnabahar ürünlerinde %30'a varan indirim gerçekleştirildiği belirtildi.

Migros'tan yapılan açıklamada da, "Üreticilerle yoğun görüşmeler yaparak indirimli fiyatları uyguluyoruz. Tüketicinin rahatlaması için girdi düşüşü beklemeden tedarik ettiğimiz meyve-sebzelerde kendi kaynaklarımızdan karşılanmak üzere, tüm meyve-sebzelerde bütün mağazalarımızda %10 indirim uygulanmaya başlandı" denildi.

Açıklamada, üretici ve tedarikçinin indirim yapması ile birlikte un, yağ, şeker gibi temel ürün ve ihtiyaçlar dahil tüm ürünlerdeki indirimlerin de hiç bekletilmeden aynı gün içinde etiketlere yansıtıldığı ifade edildi.

Açıklamada, "İndirimlerde anahtar konumunda olan üreticilerin, kurlar düşüp stabil oldukça öngörüsü netleşecektir. Bu da perakendecilerin fiyatlarına indirimler olarak yansıyacaktır. Üreticilerin yaptığı indirimlerin yanında ambalaj girdisi gibi maliyetlerde kontrol altına alınabilirse indirimler daha da etkinleşecektir" denildi.

Ankara'da gıda fiyatlarında Aralık'ta bir önceki aya göre %25 ile tarihi bir yükseliş yaşanırken enflasyonun yılı mevcut %21'li seviyelerden %30'a doğru sert yükselişle bitirmesi bekleniyor. Ekonomistler TL'deki değer kaybının durması öncesi bir kaç ay içinde enflasyonun %30'u aşarak %40'a doğru gitmeye başlayacağını öngörüyordu. Şimdi ise ekonomistler fiyatlarda yaşanan yükselişin ne kadarlık bir kısmının geçen haftaki TL değer kazancı sonrası geri alacağını izliyor.

  • market zincirleri
  • indirim fiyatları
  • süt ürünlerinde indirim
Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...
Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek
Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu
Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi