İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7073
  • 5.5003
  • 197.15
  • 103.200
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

'İdeolojik yaklaşımla patinaj yapıyorlar'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarının ideolojik yaklaşım içinde patinaj yaptıklarını belirterek, “Bunlara ya bu işi öğreteceğiz ya bu işi öğreteceğiz” dedi.  

x

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bazı kredi derecelendirme kuruluşlarının hala ideolojik yaklaşımlarından kurtulabilmiş değiliz. Bunlar yine o ideolojik yaklaşımlarına devam ediyorlar. Hala Türkiye’nin bu noktada istikrar ve güven vermediğini söyleyecek kadar ideolojik yaklaşım içerisinde maalesef patinaj yapıyorlar. Bunlara ya bu işi öğreteceğiz ya bu işi öğreteceğiz. Zira Türkiye böyle bir ülke değil. Türkiye yatırımlarıyla da üretimiyle de şu anda dünyadaki müstesna ülkelerden biri” dedi.

10 milyar euro

Erdoğan, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) nezdinde kurulacak ‘Donör Fonu’na ilişkin işbirliği anlaşması imza töreninde, Türkiye’nin kurucu üyelerinden olduğu EBRD’nin 2009’dan bu yana ağırlıklı olarak özel sektör olmak üzere, çok önem verilen kalkınma konusunda bir ortak olduğunu vurguladı. Erdoğan, bugüne kadar Türkiye’ye yaklaşık 10 milyar euro gibi ciddi bir finansman sağlandığını kaydetti. 

DİNAMİK ÖZEL SEKTÖR 

Erdoğan, Türkiye’nin son 3 yıldır EBRD’nin en fazla yatırım yaptığı ülke konumunda olduğunu anlattı.Türkiye’nin yatırımlarının EBRD’nin kalkınma hedefleri açısından son derece başarılı bir performans sergilediğini dile getiren Erdoğan, “Bu durum bankayla olan ilişkimizin her iki taraf için de ne kadar verimli olduğunu gösteriyor. EBRD’nin Türkiye’deki başarı hikayesinin arkasında şüphesiz ki bir çok unsur var. Bunların başında ülkemizin sunduğu iş ortamıyla birlikte dinamik gelişime açık ve üretken bir özel sektöre sahip olmamız geliyor. Diğer bir destekleyici unsurun ise Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’yla ülkemiz arasındaki etkin iş birliği olduğunu belirtmek isterim” değerlendirmesini yaptı. 

Büyük potansiyel var

EBRD Başkanı Suma Chakrabarti de, Türkiye’ye şu ana kadar 10 milyar euro yatırım yaptıklarını dile getirdi. Chakrabarti, EBRD’nin Türkiye’de büyük sonuçlar elde ettiğini, ‘Donör Fonu’nun gelecek için büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. 

Kalkınma yardımları çeşitlenecek 

Erdoğan, “EBRD ile süregelen sağlam iş birliğimizi imzalanan anlaşmayla yeni bir safhaya taşıyoruz” dedi. Fonla kalkınma yardımları politikasını daha da çeşitlendirdiklerini ifade eden Erdoğan, ülkelere kalkınma yardımları yapmaya devam ettiklerini belirtti.

Türkiye’ye yatırım yapan kazanmaya devam edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz da bölgemizdeki çalkantılar da ekonomimize etki etmemiştir, etki etmiyor. Türk ekonomisi 2017’de dünyanın en çok büyüme kaydeden ekonomilerinin başında yer aldığına göre, bütün sıkıntılara rağmen, 2018 çok daha farklı olacaktır. Türk ekonomisi büyümeye, Türkiye’ye yatırım yapanlar da kazanmaya devam edecektir” dedi. 

DONÖR FONU İÇİN ANLAŞMA İMZALANDI

‘Donör Fonu’na ilişkin işbirliği anlaşması Suma Chakrabarti ve Mehmet Şimşek tarafından imzalandı.

Eski Türkiye geride kalan acı bir hatıra...

Erdoğan, şöyle devam etti: “Bir zamanların IMF kapısı önünde borç bekleyen Türkiyesi artık geride kalmıştır, bu yok. Yabancı yatırımcıların gelmekten çekindiği o eski Türkiye, artık geçmişte kalmış acı bir hatıradır. 2017’nin yüzde 7 civarında bir büyümeyle noktalanacağını görüyoruz. 2018’i bu yakaladığımız büyümeyi asla geriye düşürmeden kararlılıkla devam ettireceğiz.”

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
İBB Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı ağırlamanın onurunu yaşadı

İBB Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı ağırlamanın onurunu yaşadı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Önümüzdeki ay başlıyor! 1,5 milyar lira katkı sağlayacak

Beyazperdenin efsanesi 35 yaşında

En Çok Okunanlar