• $ 5,7647
  • € 6,3944
  • 277.213
  • 95257.9
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Her ay 5 milyon fatura korsan ödemeyle tehlikede

Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Aytac’tan korsan ödeme merkezleri uyarısı: Her ay 5 milyon fatura korsan ödeme merkezlerinden ödeniyor. Müşterilerimiz mağdur olamamak için çok dikkatli olmalı.

Miray ÇİMEN

Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac’tan korsan fatura ödeme merkezleri hakkında uyarı geldi. Aytac Türkiye’de her ay 125 milyon fatura ödemesi yapıldığını belirterek, bunun 5 milyon adetinin korsan ödeme merkezlerinden gerçekleştirildiğini söyledi. Aytac, “Vatandaşlarımız faturası ödenecek kurumun internet sitesi veya çağrı merkezinden yetkili işlem merkezleri konusunda bilgi almalı” ifadelerini kullandı. Ali Erman Aytac, bir grup gazeteciye korsan fatura ödeme merkezleri hakkında önemli bilgiler verdi.

 PARAYI ALIP KAÇANLAR VAR

“Bazı kötü niyetli firmalar müşterilerden tahsil ettikleri tutarları ilgili kurumlara yatırmayarak, bir süre sonra topladıkları parayla kaçıyorlar” diyen Aytac, “Elektrik, su ve doğalgaz sektörlerinin fatura adetleri bugün aylık olarak 80 milyonu bulmuş durumda” ifadelerini kullandı. Vatandaşların yoğun olarak kullandığı bankaların otomatik ödeme talimatı ve diğer kanallarıyla aldıkları ödeme payının pastanın yüzde 41’ini oluşturduğunu kaydeden Aytac, şöyle konuştu: 

İŞLEM HACMİ ÇOK BÜYÜK

“Sektörün işlem hacmi düşünüldüğünde ödeme noktalarının önemi de bu anlamda gözler önüne seriliyor. Bankaları sırasıyla; yaklaşık yüzde 26’lık işlem hacmiyle kurumların kendi ödeme noktaları, yüzde 15’lik hacimle PTT, yüzde 14’lük payla da anlaşmalı ödeme kuruluşları takip ediyor. Korsan ödeme noktalarında ise her ay yaklaşık 5 milyon fatura ödemesi gerçekleştiriliyor.” 

Vatandaşın kimlik ve kredi kartı bilgilerini de alıyorlar

Korsan ödeme noktalarıyla mücadelede Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BBDK) faaliyet izni uygulamasının önemli olduğunu belirten Aytac, “Ödeme kuruluşlarının sermaye, bilanço ve teminat tutarları BBDK tarafından kontrol ediliyor. Faaliyet iznine sahip olmayan noktalarda yapılan tahsilat işlemlerinin ve dekontların yasal olarak hiçbir geçerliliği yok. Müşterilerimiz mağduriyet yaşamamak için bu konuda çok dikkatli olmalılar. Bu noktalar vatandaşların kimlik ve kredi kartı bilgilerine de erişebildikleri için ciddi riskler taşıyor” ifadelerini kullandı.

Borcun ödendiğini bilemez

Aytac,  vatandaşların izinli ödeme noktalarında fatura tahsilatlarını gerçekleştirmedikleri takdirde borcun ödendiği bilgisinin kendilerine zamanında ya da hiç ulaşmadığına da dikkat çekti.

Enerji kesintisi yaşayabilirsiniz

Aytac, şöyle devam etti: “Fatura bedeli ödenmediği için gecikmeyle ilgili olarak yasal süreçlerden sonra, enerji kesintisi işlemi gerçekleştiğinde müşteri parasını yatırdığını söyleyince bu korsan noktaların da oynadığı oyunlar ortaya çıkıyor. Bu süreçte vatandaşlarımız elektrik, su, doğalgaz kesintisi gibi sıkıntıların dışında dolandırılma riskiyle de karşı karşıyalar.”

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Rusya Savunma Bakanlığı, S-300 Favorit hava savunma sistemini, füze saldırılarına karşı test etti

Rusya S-300´ü Füze Saldırılarına Karşı Test Etti

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Abant Gölü'nden daha büyük olacak... Doğaseverleri büyülüyor

Bir bölümü ziyarete açıldı turist akınına uğradı