İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0673
  • 4.9908
  • 174.45
  • 110.932
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Erken rezervasyonla hedef 6 milyon turist

Erken rezervasyon alışkanlığındaki artışla geçen yıl 5 milyon yerli turiste ulaşan turizm sektörü hedef yükseltti. Bu yıl 6 milyon vatandaşa erken rezervasyonla tatil yaptırılacak.

x

Geçen yıl turizmde yaşadığı kaybı telafi eden Türk turizmciler, 2018’de hedef yükseltti. ‘Yabancı turist daha ucuza tatil yapıyor’ algısını değiştirmek için harekete geçen Türk turizmciler hazırladıkları erken rezervasyon kampanyalarıyla bu yıl 6 milyon yerli turiste tatil yaptırmayı amaçlıyor.

YÜZDE 50’Yİ BULDU

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır erken rezervasyonun Türk turizminin en önemli unsurlarından biri haline geldiğini belirterek, Türkiye’de tatil yapanların büyük bir bölümünün erken rezervasyon kampanyalarını tercih ettiğini kaydetti.

SAHTE SİTELERE DİKKAT

Seyahat acentelerinin yurt içi otel satışlarından erken rezervasyonlu satışların yüzde 50 gibi çok yüksek bir orana ulaştığına dikkati çeken Bayındır, “Tüketiciler artık daha bilinçli. Yaz sezonunda iki kat para vereceğine erkenden kararını veriyor ve avantajlı çıkıyor” dedi. Erken rezervasyon yapmak isteyen tüketicileri sahte internet sitelerine karşı uyaran Bayındır, bazı 
kötü niyetli siteler yüzünden geçen yıl çok mağduriyet yaşandığını, büyük bir rezervasyon sitesinin kapalı olmasını fırsata çevirmek isteyenler olduğunu, özellikle çok ucuz fiyat verenlere ihtiyatla ve şüpheyle yaklaşmak gerektiğini ve hatta fiyatların bizzat otellerden teyit ettirilmesinin yerinde olacağını vurguladı. Bayındır, erken rezervasyon kampanyalarının bugüne kadar “yabancıya ucuz, yerliye pahalı fiyat uygulanıyor” şikayetlerini de ortadan kaldırdığını sözlerine ekledi. Turizmcilerden alınan bilgilere göre 2018 yılı için olumlu dönüşler başladı.

Akdeniz ve Ege tercih ediliyor

Erken rezervasyon kampanyası sürecinde öne çıkan destinasyonlar ağırlıklı olarak Akdeniz ve Ege sahil bandında yer alıyor. Antalya’da başta Kemer, Belek, Side ve Alanya, Ege Bölgesi’nde ise Bodrum, Didim, Kuşadası, Marmaris, Çeşme, Fethiye’ye ilgi yüksek. Bununla birlikte kültür turlarında Kapadokya, Pamukkale, Karadeniz, Bursa ve Eskişehir öne çıkıyor. 

Olumlu dönüşler alınıyor

2009’da 300 bin kişiyle başlayan erken rezervasyon kampanyası 2015’te 3,5 milyona 2016 yılında ise  4,2 milyon kişiye yükseldi.  Erken rezervasyon alışkanlığındaki artışla birlikte geçtiğimiz yıl 5 milyon kişiye ulaşılırken sektör temsilcileri 2018 yılı için erken rezervasyonlarda olumlu dönüşler almaya başladıklarının müjdesini veriyor.

YILA 2 KAT ARTIŞLA BAŞLADI

Küçük Oteller Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çelik, erken rezervasyonlarda şu günlerde oldukça yoğun bir talebin söz konusu olduğunu, 2016’nın aynı dönemine göre 2 kat artışla yeni yıla girildiğini kaydetti. İngiliz tur operatörlerinin büyük bir kapasite artışı yaptığını, rezervasyonlardan da bunun görüldüğünü ifade eden Çelik, “Yine Rusya ve BDT ülkelerinden de önemli artış bekleniyor” dedi

CHP´li vekiller İP´e geçiyor

CHP´li vekiller İP´e geçiyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar