• $8,1218
  • €9,7996
  • 463.286
  • 1373.02
23 Haziran 2018 Cumartesi 01:00 | Son Güncelleme:

Çifte zaferle piyasalar bayram yerine döner

Çifte zaferle piyasalar bayram yerine döner

Yabancı finans kuruluşları seçime ilişkin farklı senaryoları değerlendirdi. Kuruluşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk turda kazanıp AK Parti’nin de Meclis’te çoğunluğu sağlamasının en olumlu senaryo olacağını ifade etti.

ÖZGÜL ÖZTÜRK

Türkiye yarın belki de tarihinin en önemli seçimi için sandık başına gidecek. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin sonuçları yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da merakla bekleniyor. En çok merak edilen konulardan birisi ise sandıktan çıkacak sonucun piyasalara muhtemel etkisi. Son 16 yılda, yani Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki AK Parti hükümetleri döneminde, Türkiye ekonomik bir mucizeye imza attı. Türkiye tarihinin en büyük krizlerinden birinin etkilerini üzerinden atmaya çalışırken göreve gelen AK Parti 2002’den bu yana ekonomiyi 3.5 kat büyüttü.

MERAK KONUSU OLDU

Türkiye AK Parti döneminde yılda ortalama yüzde 5.8 büyürken son olarak 2018’in ilk

çeyreğinde yüzde 7.4 ile dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden birisi oldu. Türkiye bu süreçte büyürken artan refah ve süregelen istikrar, yatırımcıların ülkemize olan ilgisini de her geçen gün artırdı. Şimdi yabancı finans kuruluşları bu istikrarın sürüp sürmeyeceğini merak ediyor.Birçok banka ve kuruluş yarınki seçimler öncesi olası senaryolarla ilgili tahminlerini yayımladı. Bunlardan birisi de Danimarka merkezli Nordea Bank oldu.

TL’DEN OLUMLU REAKSİYON

Bunlardan birisi de Danimarka merkezli Nordea Bank oldu. Bankanın seçimlere yönelik yayımladığı raporda piyasalar için en olumlu ve olumsuz senaryolar sıralandı. Raporda “Piyasalar en çok, Erdoğan’ın ilk turda kazanıp,  Meclis’te de çoğunluğu senaryodan memnun olacaktır. Bu duruma Türk Lirası pozitif reaksiyon gösterecektir. Erdoğan’ın Meclis’te çoğunluğu sağlayıp ancak ikinci turda cumhurbaşkanlığını kazanması durumunda ise piyasların olumlu reaksiyonu sınırlı olacaktır” denildi. 

İstikrarın sürmesi anlamına geliyor

ABD’li finans devi JP Morgan da seçim senaryolarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Bankanın raporunda piyasaların sonuçlara tepkisinin küresel risk iştahına bağlı olduğu vurgulandı. Raporda Erdoğan’ın seçimi kazanması ve AK Parti’nin Meclis’te çoğunluğu yakalamasının “İstikrarın devamı ve politik gerginliğin azalması” anlamına geleceği ifade edildi. AK Parti’nin Meclis’te çoğunluğu kaybetmesi durumunda ise politik tıkanıklık yaşanacağı belirtildi. Banka ayrıca raporda muhalefetin ekonomik politikalarının belirsiz olduğuna dikkat çekti.    

Ekonomiye odaklanabilir

Bluebay Asset Management Stratejisti Timothy Ash ise seçimlere ilişkin değerlendirmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi ilk turda kazanmasının politik gerilim yaratacak bir ikinci turun olmayacağı anlamına geldiğini vurguladı. Ash bu senaryoyla ilgili “Böylece Tayyip Erdoğan ve ekibi ekonomiyi yeniden yola koymaya odaklanabilir” ifadelerini kullandı.   

AK Parti’ye güvenen kazandı 

2002 Kasım’ında AK Parti göreve geldiğinde BIST 100 endeksi 13 bin 220 puan seviyesindeydi. Bu tarihten sonra gelen istikrarla, borsaya para yatıran hep kazandı.  2003-2017 yılları arasında BIST 100 yalnızca 3 yılda, yıllık kayıp yaşadı. Küresel krizin etkisiyle 2008 yılında düşüş yaşanırken hain darbe girişiminin yaşandığı 2016’da bile Borsa İstanbul yatırımcısına yüzde 10 civarında getiri sağladı.  Borsa AK Parti döneminde ilk defa 100 ve 110 bin barajlarını aştı.

Aksi durumda euro rekor kırar

Nordea’ya göre olabilecek en kötü senaryo Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazanıp mecliste ise AK Parti’nin çoğunluğunu kaybetmesi. Banka bu durumda ‘politik bir kilitlenme’ yaşanabileceğine dikkat çekerek “Bu senaryoda euro/TL tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkabilir. Türkiye’nin risk primi de artmaya devam eder” değerlendirmesinde bulundu. 

<p> İstanbul Fatih'te kimyasal maddelerin bulunduğu depoda yangın çıktı.</p>

İstanbul'da kimyasal madde dolu depoda yangın

Yusufeli yeni yerleşim yeri inşasında sona yaklaşılıyor

Yumurtadan uyanan ipek böcekleri, sarı kozasını örmeye başladı

Bartın'da parklar koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatıldı