İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0956
  • 5.0075
  • 174.61
  • 110.346
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Bölgeye yatırımlarla oylar yüzde 450 arttı

Çevre Bakanı Özhaseki, "Doğu ve Güneydoğu'da terörden zarar gören 30 bin konut yeniden inşa edildi. Bunun da etkisiyle referandumda bölgeden % 450'ye varan oy artışları oldu" dedi.

x

MİRAY ÇİMEN

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı açıklamada, 16 Nisan referandumunda Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinden gelen 'evet' oylarının sonuca ciddi katkı sağladığını söyledi. 

Yaraları sarıyoruz

Özhaseki, terör saldırılarından sonra bölgede 7 merkezde kullanılamaz hale gelen 30 bin konutun, binlerce işyerinin ve alt yapının yeniden inşa edildiğini ve bunun bölgeye olumlu katkısı olduğunu vurgulayarak, bu noktalarda 1 Kasım seçimlerine göre yüzde 450’lere varan oy artışlarının yaşandığını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, referandum sonuçlarını değerlendirdi. Terör örgütü PKK’nın Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde açtığı çukurların kapatılması ve tuzakladığı bombaların patlatılması sonucunda toplam 7 yerleşim birinde 30 binden fazla konutun, işyerinin, alt ve üst yapının kullanılamaz hale geldiğini anımsatan Özhaseki, "Yaraların sarılması için Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatlarıyla Diyarbakır’ın Sur, Şırnak merkez, İdil, Cizre, Silopi, Mardin’in Nusaybin ve Hakkari’nin Yüksekova ilçelerinde süratle adım atılmıştır" diye konuştu.

10 MİLYAR LİRAYI AŞTI

Özhaseki, şöyle devam etti: "Bölgeye 10 milyarın üzerinde bir yatırımı hayata geçirdik. Bölgeyi adeta bir şantiye alanına çevirdik. Bir taraftan bitirdiğimiz konutların anahtarlarını teslim ederken bir taraftan da yeni konutların temel atmalarını gerçekleştiriyoruz."

Bölge halkını memnun etti

Gerek kendisinin gerekse bakanlık bürokratlarının sık sık bölgeye gittiklerini ifade eden Özhaseki, şöyle devam etti: "Buradaki yaraların sarılması için mesaimizin büyük bir kısmını, terörden etkilenen yerleşim merkezlerine ayırdık. Birçok siyasi analist bölgeden yoğun bir şekilde evet çıkmasını sürpriz olarak değerlendirirken, biz bunu uzun zamandır bekliyorduk. Referandum süreci boyunca da sık sık bölge halkıyla bir araya geldik. Yapılan yatırımlardan duyulan memnuniyeti gördükçe motive olduk."

Sur'da da etkili oldu

Bakan Özhaseki, 1 Kasım seçimlerine göre 7 merkezde ortalama yüzde 193’lük bir oy artışının yaşandığını belirterek, "Artışlar Sur’da yüzde 79, Şırnak merkezde yüzde 98, İdil’de yüzde 102, Cizre’de yüzde 291, Silopi’de yüzde 186, Nusaybin’de yüzde 145, Yüksekova’da yüzde 452 oldu" dedi.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ´Avrupa´daki ilk toplantımızı Mayıs ayı içerisinde yapacağız´

'İlk mitingimizi İzmir´de yapacağız'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Show TV'den en çok izlenen dizisine şok final kararı!

Unutulan sığınağın içinden bakın neler çıktı