İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0956
  • 5.0075
  • 174.61
  • 110.346
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Arap yatırımcı teşviklerle Türkiye'ye çekilecek

Katar’da düzenlenen Expo Turkey By Katar Fuarı’na katılan Türk işadamları cazip teşvikleri anlatıp, Körfez yatırımcısını Türkiye’ye çekmeye çalışıyor. 

x

ÖZGÜL ÖZTÜRK

Türkiye ve Katar’ın stratejik ortaklığını dünya sahnesine taşıyan Expo Turkey By Katar Fuarına katılan Emlak Konut GYO, Türkiye’deki yatırım fırsatlarını Körfez ve Orta Doğu bölgesinden birçok yatırımcıya anlatma fırsatı buldu. Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetim, fuar süresince Körfez ve Orta Doğu ülkeleri yatırımcılarıyla yaptığımız görüşmelerde mütekabiliyet gerekmeksizin yabancı yatırımcıların gayrimenkul yatırımı yapmasının önünü açan yasalarımızı, devlet teşvikleriyle hazırlanan KDV indirimlerimizi ve yabancı yatırımcıya vatandaşlık gibi hayata geçen düzenlemeleri anlatma fırsatı bulduk" bilgilerini verdi.

CAZİBE MERKEZİYİZ

Türkiye'nin Körfez ve Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere yabancı yatırımcılar için cazibesini artırdığına değinen Yetim, şöyle dedi: "Bizler de bu cazibeyle global arenada rekabet gücü yüksek olan İstanbul’un, marka değerini daha da artırmak için çalışmalarımıza yön veriyoruz." Dışa açılmanın hem sektörleri hem de ülke için çok önemli olduğunun bilincinde olduklarını kaydeden Yetim,  şöyle devam etti:

Çıtayı yukarı taşıyacağız

"Tüm katılımcı firmalarımızın çok verimli bir fuar dönemi geçirdiğini düşünüyorum. İnşallah rakamlara da olumlu yansıyacak şekilde gerek sektörümüzde gerekse turizm, sağlık, mobilya, teknoloji gibi alanlarda da çok hızlı geri dönüşler alacağımıza inanıyoruz. Milli bilincimiz ve sorumluluğumuzla çıtamızı daha da yukarıya çıkarmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz." 

Uluslararası alışveriş imkanı

Katar Post Genel Müdürü Muhammed Faleh Naimi, PTT ile yapılan sözleşmeyle Türk ve Katar posta hizmetlerinin birleşeceğini ifade ederek, "E-ticaret sözleşmesi için kurduğumuz internet sitesinden müşteriler uluslararası alışveriş yapabilecek" dedi.

PTT’den Katar’a e-ticaret atağı

Türkiye'de 26. düzenlenen Dünya Posta Birliği Kongresi'nde PTT AŞ ile Katar Post arasında imzalanan ikili işbirliği anlaşması çerçevesinde PTT AŞ ile Katar Post arasında e-Ticaret Sözleşmesi imzalandı. 

ÇOK ÖNEMLİ PROJE

PTT AŞ Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, "Bugün ülkelerimiz için çok önemli bir projenin çalışması içerisinde olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz " dedi. 

Bir günde 10 milyon liralık konut sattı

Katar’daki fuarda 13 ayrı projesiyle katılan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, fuarda bir günde 10 milyon liralık konut satışı yaptıklarını söyledi. Fuarın ikinci ve üçüncü gününde daha yüksek rakamlar hedeflediklerini vurgulayan Elmas, “Katar gelir seviyesi çok yüksek bir ülke. Bu fuar sıcak satış yaptığımız yerlerden değil. Ancak ön sözleşmeler yapıyoruz. 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra ülkeye gelen ziyaretçi sayısı azalmasına ragmen bizim rakamsal satışlarımızda bir düşüş olmadı” diye konuştu. 

Sur Yapı üç projesini görücüye çıkardı 

 

Katar Expo Fuarı'na devam eden ve satışa sunacağı yeni projeleriyle katılan Teknik Yapı, 3 projesinin ön lansmanını Katar'da yaptı. Yeni projelerinin ikisinin Anadolu yakasında, diğerinin Avrupa yakasında yer aldığını belirten Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, projeler hakkında şu bilgileri verdi: "Maltepe ve Kartal'da toplam 750 milyon TL yatırım değerinde 2 proje yapıyoruz. Bahçeşehir’de yer alan 80 milyon TL değerindeki Yıldızlı bahçe projemiz ise 16 katlı, 104 adet daireden oluşacak."

Türkler aktif rol oynasın

Expo Turkey by Katar organizasyonu kapsamında Türkiye-Katar Sekör Liderleri Zirvesi’nde konuşan Katar Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mohamed Bin Ahmed Bin Towar, Katar'ın, 20 milyar dolar olan Türkiye'deki yatırımlarının artışa doğru meyil gösterdiğini belirterek, "Türk şirketlerine, Katar'daki altyapı projelerinde daha fazla rol vermek istiyoruz" 
dedi. 

Vatandaşlık hakkı ilgiyi arttırdı

Kalkavan Yapı-Hasan Sever İnşaat ve Gül Yapı ortaklığıyla Zeytinburnu sahilinde 3 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen ‘Yedi Mavi’, Expo Turkey by Qatar Fuarı’nda yerini aldı. Kalkavan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Kalkavan, “Yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkı ile birlikte özellikle İstanbul’daki markalı konut projelerine olan ilginin arttığını görüyoruz" dedi.

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ´Avrupa´daki ilk toplantımızı Mayıs ayı içerisinde yapacağız´

'İlk mitingimizi İzmir´de yapacağız'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Show TV'den en çok izlenen dizisine şok final kararı!

Unutulan sığınağın içinden bakın neler çıktı