İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 6,2077
  • 7,2797
  • 240.095
  • 96.839
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Araçlar ‘hasta’ çıktı!

2017’de yaklaşık 12 milyon araç muayeneye girdi. 8.5 milyon aracın ‘hafif kusurlu’ 3.1 milyon aracın da ‘ağır kusurlu’ olduğu tespit edildi.

x

MİRAY ÇİMEN

Araç muayeneleriyle ilgili son veriler araçların ‘hasta’ olduğunu ortaya çıkardı. Buna göre, muayeneye giren araçların yüzde 36’sı ilk muayeneden geçemedi. 2017’de muayeneye giren yaklaşık 12 milyon araçtan sadece 269 bininin ‘kusursuz’ olduğu verilere yansıdı. Araçlardan 87 bin 794’ü ise ‘emniyetsiz’ olarak tespit edildi. Muayeneye giren araçların büyük bir bölümü ise hafif kusurlu çıktı. 8 milyon 511 bin araç ‘hafif kusurlu’ 3 milyon 175 bin aracın da ‘ağır kusurlu’ olduğu tespit edildi. Muayenelerdeki başlıca sorunlar arasında fren, lastik, aydınlatma ve motordaki çeşitli eksiklikler bulunuyor.

TEKRARI ÜCRETSİZ

Ağır kusurlu ve ‘emniyetsiz’ araçların tekrar muayeneleri isteniyor. Muayene tekrarı ücretsiz yaptırılabilirken, kusurların giderilmediği tespit edilmesi veya tekrar muayene yapılmaması durumunda ise muayene ücreti alınıyor.

4 bini aşkın kişi çalışıyor

Hali hazırda araç muayene hizmetleri 2 bin 716’sı teknik personel olmak üzere yaklaşık 4 bin 136 kişi tarafından yapılıyor. 81 şehirde 207’si sabit, 76’sı seyyar, 21’i seyyar traktör muayene istasyonu ve 5 motosikletlere yönelik olmak üzere birçok muayene istasyonu bulunuyor

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Türk Hava Yollarının (THY) Zürih-İstanbul tarifeli seferinde 19 yaşındaki down sendromlu Tuğçe Tan´a

THY´den duygulandıran sürpriz doğum günü kutlaması

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Rumlar, doğalgaz yatağından çıkarılacak gazın taşınması için Mısır’la anlaştı

Türk Yıldızları'ndan Boğaz'da gösteri

En Çok Okunanlar