• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
27 Mart 2018 Salı 01:00 | Son Güncelleme:

Antarktika’ya üs için 17 nokta belirledik

Antarktika’ya üs için 17 nokta belirledik

Türkiye, Antarktika’da kalıcı üs kurma hedefiyle devam ettiği bilimsel araştırmalarını hızlandırdı. Bakan Özlü, “17 nokta belirlendi. Üssü nereye kurabileceğimiz noktasında fizibilite etüdü yapılıyor” dedi.

Türkiye 2017 yılından bu yana Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde Antarktika’da sürdürdüğü bilimsel çalışmalara devam ediyor. Bu kapsamda ikinci heyet bölgede bilimsel çalışmalarını sürdürüyor. CNN Türk’te katıldığı programda buradaki çalışmalara ilişkin bilgi veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Antarktika’ya kalıcı bir üs kurulacağını söyledi. Geçen yıl Türk ekibinin Antarktika’da sadece gemiyle araştırma yaptığını dile getiren Bakan Özlü, “Bu sefer hem gemiyle hem de karadan araştırma yapacağız” diye konuştu.

FİZİBİLİTE ETÜDÜ YAPILIYOR

15 Mart’ta geçici ilk üssün kurulduğunu hatırlatan Bakan Özlü, “Türkiye, Antarktika’da bilim seferi düzenliyor. Antarktika’da bilimsel araştırmalar yapmak üzere kalıcı bir üs kurmak için çalışıyoruz. Şuan üssü nereye kurabileceğimiz noktasında fizibilite etüdü yapılıyor” değerlendirmesini yaptı. Antarktika’da en uygun noktaya üs kurulacağını dile getiren Özlü, “Geçtiğimiz yıl 17 nokta belirlendi. Bu sene tekrar üzerinden gideceğiz. En uygun noktada Türkiye’ye bir üs kuracağız” ifadelerini kullandı.

Yayında heyete bağlandı 

BU arada Bakan Özlü, program sırasında Antarktika’da çalışan Türk bilim üssünü de telefonla arayarak, araştırmalardaki son duruma ilişkin bilgi aldı. Uydu telefonu aracılığıyla yayına bağlanan II. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nin ekip lideri Doç. Dr. Burcu Özsoy, zorlu koşullara karşı başarıyla sürdürdükleri çalışmalarına
dikkat çekti.

Söz sahibi olacağız 

Antartika'nın önemine dikkat çeken Bakan Özlü, “Dünyanın beşinci büyük kıtası, kömür ve çok çeşitli maden yatakları var. Dünyanın tatlı su rezervlerinin yüzde 70’i burada. Türkiye Antarktika’da söz sahibi olan 30. ülke olmak için bu faaliyetleri yürütüyor. Çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

<p>Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, lekelenmeme hakkının önemine dikkati çekerek '300 binin üzerinde so

300 bin kişi 'leke'den kurtarıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı