• $ 5,8104
  • € 6,6234
  • 264.223
  • 95.182
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

ADSL aboneliği ruhsatlı silah gibi, modeme kesin şifre koyun

Kamuoyunda anti-hacker olarak bilinen Adli Bilişim Uzmanı İlbaş'tan vatandaşa ADSL uyarısı geldi: 'ADSL şifrelerinin paylaşımı bilişim suçlarına neden olabilir. Vatandaşlar modemlerini şifrelesin'

Milyonlarca internet abonesi, ADSL bağlantılarını şifresiz kullanırken, Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Adli Bilişim Uzmanı Çığır İlbaş'tan uyarı geldi.
Kamuoyunda anti-hacker olarak bilinen Adli Bilişim Uzmanı İlbaş, vatandaşları şifresiz internet bağlantısı kullanmamaları konusunda uyararak, internet aboneliğinin ruhsatlı silah sahibi olmak gibi olduğunu söyledi. İlbaş,  'Bir silahla suç işlendiği zaman ilk olarak suçun işlendiği silahın kime ait olduğuna bakılıyor. Benzer süreç internet üzerinden işlenen suçlarda da geçerli. Özellikle ADSL şifrelerinin paylaşımı büyük bilişim suçlarına neden olabiliyor ve bu durumda ilk olarak suçun işlendiği IP adresinin kime ait olduğuna bakılıyor. İnternet aboneliği bu açıdan ruhsatı üzerimize kayıtlı olan bir silah gibidir. IP adresini bir silahın seri numarası olarak da düşünebiliriz' dedi.

YARDIMSEVERLİK DE BİR YERE KADAR
İLBAŞ, Türk insanının, yapısı gereği yardımlaşmayı ve paylaşmayı sevdiğini, ancak bu özelliğinin teknoloji dünyasında büyük sıkıntılar yaratabileceğine dikkat çekerek, vatandaşların modemlerini mutlaka şifrelemeleri, şifre paylaşımında bulunmamaları veya kablolu paylaşıma müsaade etmemeleri konusunda uyardı. Bir banka müdürünün ADSL şifresi kırılarak, bu internet bağlantısı üzerinden bir firmaya tehdit mailleri gönderildiğini anlatan İlbaş, bu olayın mahkemelik olduğunu söyledi.

112 kişi gözaltına alınmıştı
İLBAŞ, ADSL şifresinin paylaşılmaması yanında, bu şifrelerin kolay kırılabilir olmamasına da dikkat edilmesini istedi. İnternetten indirilen müzik ve filmlerin de 'paylaşıma açma' suçu oluşturabildiğini belirten İlbaş, 112 kişinin bu yüzden gözaltına alındığını anımsattı. İlbaş, şifre paylaşılmaması, bilinmeyen içeriklerin kullanılmaması, korsan yazılımdan kaçınılması ve antivirüs kullanımının güncellenmesi gibi önlemlerle, internette yüzde 99 güvenilirlik sağlanabileceğini aktardı.

Deniz ÇİÇEK

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Uluçoban, 'Edirne Lavanta Tarla Günleri'ne katılmak için geldiği kentte, AA muhabirine, Türkiye´d

'Kıraç Arazilere Buğday Yerine Lavanta Ekin' Önerisi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Öğrenci evinde başladılar siparişlere yetişemiyorlar

Görebileceğiniz en ilginç saç stilleri