• $ 5,57
  • € 6,3251
  • 236.829
  • 99.325
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

3. Havalimanı’ndaki uçakların yakıt ihtiyacını karşılamak için yapılan limana ilk gemi yanaştı

İstanbul 3. Havalimanı’ndaki uçakların yakıt ihtiyacını karşılamak için yapılan limana ilk gemi yanaştı

x

 Karadeniz kıyısındaki Rumeli Karaburun limanına Güney Kore’den 63 bin ton jet yakıtı getiren 244 metre uzunluğundaki M/T LR2 Pioneer adlı tanker terminale yanaştırıldı.

Yüzlerce jet uçağın yakıt ihtiyacını taşıyan tankerlerin yanaşacağı Rumeli Karaburun Limanı’nın ilk misafiri dev bir gemi oldu. 

Hong Kong bayraklı 244 metre uzunluğunda, 43 metre genişliğindeki M/T LR2 Pioneer, Güney Kore’den aldığı 63 bin ton jet yakıtını getirmek için 1 Temmuz’da yola çıktı ve 38 günde İstanbul’a vardı. İstanbul Boğazı’nı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü römorkörleri eşliğinde ve baş kılavuz kaptan Cahit İstikbal kumandasında geçen dev gemi, 8 Ağustos’ta akaryakıt yükünü limana boşaltmak için hazır hale geldi. Karadeniz kıyısındaki limana girmek için bekleyen tankeri Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait römorkörler karşıladı.

4 kaptan çalıştı

Baş Kılavuz İstikbal’in yönetiminde 3 kaptanın daha görev aldığı yanaştırma sırasında aksilik olmaması için yoğun çaba sarf edildi. Tankeri Kurtarma 3, Kurtarma 7 ve Kurtarma 8 römorkörleri çevreledi. Yaklaşık 2 saat süren operasyon sonunda 63 bin ton tehlikeli yük taşıyan gemi limana yanaştırıldı. 

Baş Kılavuz İstikbal’in operasyondan bir gün önce İTÜ Denizcilik Fakültesi’ndeki simülasyon merkezinde tatbikat yaptığı ve yanaştırmanın kusursuzluğu için notlar aldığı öğrenildi.

Hindistan’dan gelen kaptan

Tankerin Hintli kaptanı Abhay Kumar, Türk kaptanlar sayesinde İstanbul Boğazı’nı sorunsuz geçtikten sonra limana güvenle yanaştıklarını söyledi. Kumar, “Yaklaşık 70 gündür denizlerdeyiz. İstanbul tüm mürettebatımıza heyecan verdi. Kıyı Emniyeti’nin deneyimiyle heyecanımız güvene dönüştü. Akaryatı teslim ettikten sonra bu güzel şehrin tadını çıkarmaya başladık” dedi.

(Milliyet)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

CHP, Batman´da terör örgütü PKK´nın siyasi uzantısı HDP´nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin

Kirli İttifak’a bir delil daha... CHP Batman´da Demirtaş´ın sesiyle oy istiyor

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Memur, emekli ve yaşlılar... Milyonlarca vatandaşa zam! Yeni zamlı maaşlar hesaplandı...

Hayvanlar aleminin en komik anları

Maksat Yarışmak Olsun - 22 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019