• $ 6,0793
  • € 6,8146
  • 251.015
  • 86.072
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

3. Havalimanı’nda test amaçlı ilk yakıt sevkıyatı

Dünyada gemiyle ikmal yapılabilen birkaç havalimanından biri olan İstanbul Yeni Havalimanı’nda 63 bin tonluk gemiyle test amaçlı ilk yakıt sevkıyatı yapıldı. 

Tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nda, açılışa 80 günden az kala bir ilk daha gerçekleşti. Karayolu yerine denizyolu vasıtasıyla temin edilecek yakıt için kurulan İGA Yakıt İkmal Limanı’ndan, test amacıyla 63 bin tonluk ilk sevkiyat yapıldı. Petrol Ofisi’nden temin edilen ilk test yakıt, limana yakın olarak kurulan yakıt tanklarına aktarıldı. 

12 km’lik boru hattı

116 bin ton yakıt taşıma kapasitesine sahip LR2 PIONEER isimli gemi, İGA Yakıt İkmal Limanı’na yanaşarak toplam 63 bin tonluk yakıtı 12 kilometrelik boru hattıyla havalimanı içindeki ve Türkiye’deki havalimanlarının yakıt kapasitesinin iki katı büyüklüğünde olan yakıt tanklarına aktardı. 

Günlük yakıt tüketimi 13 bin 200 metreküp  

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü H. Kadri Samsunlu, İstanbul Yeni Havalimanı’nın dünyada bu büyüklükte gemilerle ikmal yapılabilen az sayıda havalimanından biri olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Projenin önemli kilometre taşlarından biri olan ilk yakıt sevkiyatının gerçekleşmesinden dolayı gururluyuz. Havalimanımızın devreye girmesiyle akaryakıt ikmal hizmeti verilebilmesi için ilk etapta günde 13 bin 200 metreküplük yakıtın temin edilmesi gerekeceğini öngörüyoruz.”

7 gün 24 saat ikmal yapabilecek

Deniz yolu aktarımı sayesinde, karayolu üzerinden yaklaşık 2250 adet nakliye aracı kullanımına gerek kalmadan ve yüksek maliyetler içermeyen bir operasyon hayata geçti. İGA Yakıt İkmal Limanı, yıllık yaklaşık 6 milyon metreküp yakıt alım kapasitesine sahip. 7 gün 24 saat ikmal yapılabilecek.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

İstanbul’da meteorolojiden yapılan uyarıların ardından beklenen sağanak yağış öncesi etkili şimşekle

İstanbul’da Gece, Gündüz Oldu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hacı Osman Torun Camisi'nin açılışını yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları