İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.6794
  • 5.4552
  • 191.08
  • 95852
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

225 verimli ovaya koruma! 

Hükümet, 192 verimli ovayı korumaya aldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 17 ovanın daha herhangi bir yapılaşmaya kurban gitmemesi amacıyla çalışma başlattı. 

x

Yelda GÖKDAĞ / ANKARA

2005’te çıkardığı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu ile tarım arazilerinin farklı amaçlarla kullanımının önüne geçen hükümet 192 verimli ovayı korumaya aldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 17 ovanın daha belediyelerin imar alanları dışında kalması ve herhangi bir yapılaşmaya kurban gitmemesi amacıyla çalışma başlattı. Bu yıl koruma altına alınacağı ilan edilmesi beklenen 16 adet verimli ova için de çalışmalar sürüyor. 

7 MİLYON HEKTAR 

Bu kapsamda, Türkiye’nin tarıma elverişli verimli ovaları, sanayileşme, kentleşme, karayolları yapımı ve turizm kapsamında kullanılamayacak. Sadece 2018’de 16 ova yapılaşma sınırlarından çıkarılarak yapılaşma kapsamında tutulacak. Bu sayede 225 verimli ovanın 225’i de koruma altına alınmış olacak. Konuya ilişkin açıklama Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu’ndan geldi. TBMM’ye yönelik bilgilendirmede bulunan Fıratoğlu, 225 verimli ovanın 7 milyon hektar alan olduğunu belirterek, “23,4 milyon hektar tarım alanı oldukça önemli bir rakam” dedi.

Tarım alanları korunuyor

Hükümet verimli tarım alanlarını korumak amacıyla 2002’den bu yana pek çok karara imza attı. Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu ile tarım arazilerinin miras ve satış yoluyla bölünmesinin önüne geçildi. Parçalı arazileri birleştirmek amacıyla toplulaştırma çalışmalarına hız veren hükümet, 16 yılda  6,1 milyon hektar alanı toplulaştırdı. Toplulaştırma çalışmalarında 2023 hedefi ise 14 milyon hektar olarak belirlendi.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
CHP Maltepe mitingi için başka illerden seçmen getirtti

İnce´nin Maltepe mitingi oyunu ifşa oldu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Ermenistan titreyecek! 'Türkiye ile girebiliriz!'

Savunma Bakanı: SOM füzemizi satmaya başladık

En Çok Okunanlar