• $ 5,3547
  • € 6,1013
  • 222.254
  • 96.817
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

DGS başvuruları devam ediyor

DGS başvuruları 16 Mayıs tarihi itibariyle başladı ve 24 Mayıs’a kadar sürecek. Bu tarihlerde başvurularını yapamayan adaylara, 5 Haziran'da geç başvuru imkanı sunulacak. DGS, 21 Temmuz 2018 tarihinde ilk kez 81 ilde yapılacak.

x

DGS başvuruları için adayların izleyebilecekleri iki seçenek bulunur. Bunlardan bir tanesi, internet üzerinden şahsen başvuru yapılması bir diğeri ise ÖSYM başvuru merkezleri ile yapılacak olan başvuru işlemidir. Adaylar DGS başvurularını yapmadan önce ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yayınlamış olduğu DGS kılavuzunu dikkatle incelemelidir. 2018 yılı için kılavuz henüz yayınlanmadı. Adaylar kılavuza yalnızca ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilirler. Kılavuz için ayrıca adaylara bir dağıtım veya satış yapılmaz. DGS başvuru işlemi adaylar için, açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olması ya da mesleki yüksekokullardan bir tanesinden mezun olmuş olması şartı aranmaktadır. Başvuru işlemi yapacak olan aday eğer son sınıftaysa ve stajı dışında kalan tüm mezuniyet şartlarını yerine getirmişse DGS başvuru işlemi yapabilir, herhangi bir sorun yoktur.

Şahsen internet üzerinden başvuru yapacak olan adaylar, aday şifreleri ve T.C. kimlik numaralarını kullanarak ÖSYM aday işlemleri sisteminden başvurularını yapabilirler. Adayların internet üzerinden başvurularını yapabilmeleri için sistem üzerinde güncel bir fotoğraflarının bulunması ve eğitim bilgilerinin güncel olması yeterlidir. ÖSYM başvuru merkezleri tarafından son 50 ay içerisinde çekilmiş olan aday fotoğrafları güncel olarak kabul edilir.

Aday işlemleri sisteminde güncel fotoğrafı ve güncel eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, DGS başvuru işlemlerini yalnızca ÖSYM başvuru merkezleri aracılığı ile yapabilirler. ÖSYM başvuru merkezlerinden adayların yapacak oldukları başvuruları için 5 TL hizmet bedeli alınır.

ÖSYM tarafından belirtilen başvuru tarihleri içinde başvuru işlemini yapmamış olan adaylar için sınav öncesinde geç başvuru günü tanınır. Bu geç başvuru tarihinde adaylar, normal başvuru tarihlerinde 90 TL sınav ücreti ödenirken bu tarihlerde yapacakları başvurular için 135 TL DGS başvuru ücreti öderler. Ayrıca geç başvuru gününde başvuru yapan adaylar, sınav merkezi tercihinde bulunamazlar. Adaylar, sınava yalnızca Ankara’da bulunan sınav merkezinde girebilirler.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Çin’in Hunan eyaletinde yaşanan bakıcı dehşeti, gizli kameraya yansıdı.

Bakıcı dehşeti gizli kameraya yansıdı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Emina Jahovic'ten Sadettin Saran açıklaması

Diriliş Ertuğrul 132.bölüm! Ertuğrul Bey'e hain saldırı

En Çok Okunanlar

Maksat Yarışmak Olsun - 11 Ocak 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Menopoz - 14 Ocak 2019