• $ 5,786
  • € 6,3994
  • 271.69
  • 108869
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Bir ilk! 2023 öğretmene teknoloji eğitimi verilecek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile MEB arasında, 2023 yılına kadar 2023 atölye ve laboratuvar öğretmenine güncel teknolojiye uygun olarak teorik ve uygulamalı mesleki eğitimlerin verilmesini öngören iş birliği protokolü imzalandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) arasında, 2023 yılına kadar 2023 atölye ve laboratuvar öğretmenine güncel teknolojiye uygun olarak teorik ve uygulamalı mesleki eğitimlerin verilmesini öngören iş birliği protokolü imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, MEB) ile Savunma Sanayi Başkanlığı arasında bilim ve teknoloji üzerine kurdukları köprüyle savunma sanayi alanında nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması adına büyük mesafe almış olacaklarını söyledi.

Bakan Selçuk, öğretmenin niteliği değişmeden bir eğitim sisteminin niteliğinin değişemeyeceğini belirtti. Savunma Sanayii Başkanlığı ile birlikte öğrencilerin daha nitelikli bir eğitim alması için öğretmenlerin yetkinliklerinin geliştirilmesi projesini birlikte ele almaktan memnun olduğu belirten Selçuk, paydaşların karar alma süreçlerine aktif bir şekilde katıldığı bir yapı oluşturma amacını taşıdıklarını anlattı.

Okulların gelişen teknolojiyle uyum sağlamasında sıkıntı yaşanırsa eğitimin ekonomiyle ilişkisini kurmada güçlük çekileceğini belirten Selçuk, "Eğitim, ekonomi ve demokrasiyle birlikte bir sac ayağıdır. Bu ayaklardan bir tanesi eksik olduğunda sinerji oluşmaz ve işlevsellik azalır" dedi.

Bakan Selçuk, ortaya çıkan bu sürekli değişime bağlı olarak Ar-Ge çalışmalarını aralıksız sürdürmek ve eğitime canlı bir süreç gibi bakmak gerektiğini söyledi. Savunma sanayinin teknolojiye bağlı olarak anlık düzeyde değiştiği bir alan olduğunu anlatan Selçuk, bunun eğitimin içinde bulunduğu durumu açıklamak için işlevsel bir örnek de oluşturduğunu söyledi.

‘YERLİ VE MİLLİ BAKIŞ’ VURGUSU
Savunma Sanayii Başkanlığı ile yaptıkları iş birliğinin önemli olduğunu belirten Selçuk, şöyle konuştu:
"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği gibi Türkiye'nin bir küresel güç olma arzusu, bu topraklarda bulunabilme ve bayrağı daha yükseklere çekebilme fırsatına sahip olabilmesi için savunma sanayinin çok önemli bir yeri var. Buradaki yerli ve milli bakış, eğitimin de uluslararası düzeyde nitelikli olmasını gerektiren bir çabayı ortaya koyuyor. Bakanlığımız ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında bilim ve teknoloji üzerine kurmuş olduğumuz bu köprüyle savunma sanayi alanındaki teknolojik bilgilerle donatılmış nitelikli eleman ihtiyacımızın karşılanması adına büyük mesafe almış oluyoruz. İş birliğinin 2023 öğretmenle sınırlı kalacağını düşünmüyorum. Bereketli olsun diyorum şimdiden."

Selçuk, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile eğitim verilecek öğretmen sayısının artırılması konusunu değerlendirme fırsatı bulabileceklerini de söyledi. Konuşmaların ardından Bakan Selçuk ile Savunma Sanayi Başkanı Demir, iş birliği protokolünü imzaladı.

AA


<p><em>TM Dijital Haber Merkezi</em></p>

<p>Fransa tarihinin en büyük ikinci bugün ikinci gününe

Fransa’da Polis Göstericiyi Feci Şekilde Dövdü

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

TSK için üretilen son teknoloji kamuflajları çalmışlardı! MİT ve Jandarma kıskıvrak yakaladı