• $8,5608
  • €10,171
  • 496.848
  • 1360.75

duruş bozukluğu  
haberleri

duruş bozukluğu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika duruş bozukluğu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Uzaktan eğitimde kifoza dikkat!">
Uzaktan eğitimde kifoza dikkat!

Uzaktan eğitimde kifoza dikkat!

Salgın nedeniyle evlere sığındığımız bu süreç bazı tehditleri de beraberinde getirdi. Gençlerin bilgisayar kullanım oranları uzaktan eğitimin de eklenmesiyle 2 katına çıktı. "Ekran başında geçirilen zamanın artması pandemik duruş denen bir pozisyon yaratmakta ve omurga sağlığını negatif etkilemekte. Kifozun yani kamburluğun en önemli nedeni duruş bozukluğu." diyen Prof. Dr. Ahmet Alanay, çocuklar için ergonomik bir ders ortamının sağlanması gerektiğini vurguladı.

Çocukluk çağında duruş bozukluğuna dikkat">
Çocukluk çağında duruş bozukluğuna dikkat

Çocukluk çağında duruş bozukluğuna dikkat

Omuzların öne doğru yuvarlaklaşması, kifoz (kamburluk), lordoz (bel çukurluğunun aşırı artması) ve skolyoz (omurga eğriliği) çocukluk çağında en sık görülen duruş bozukluklarının başında geliyor. duruş bozukluğu konusunda aileleri uyaran uzmanlar, bu durumun psikolojiyi de etkileyebileceğini söyledi.

Uzmanlar uyardı: Tabletler çocukta obeziteye neden olabilir!">
Uzmanlar uyardı: Tabletler çocukta obeziteye neden olabilir!

Uzmanlar uyardı: Tabletler çocukta obeziteye neden olabilir!

Çocuklarda obezite çağımızın en önemli sağlık problemleri arasında yer alıyor. Peki, cep telefonları veya tabletlerin buna sebep olabileceğini hiç düşündünüz mü? Uzmanlar başta "obezite" olmak üzere ileride yaşanacak sosyal ve fiziksel bozukluklara ilişkin ebeveynleri uyardı.

Hangi çocuklarda duruş bozukluğu daha fazla görülür? Çocuklarda duruş bozukluğu neden olur?">
Hangi çocuklarda duruş bozukluğu daha fazla görülür?  Çocuklarda duruş bozukluğu neden olur?

Hangi çocuklarda duruş bozukluğu daha fazla görülür? Çocuklarda duruş bozukluğu neden olur?

Çocukluk çağında görülen duruş bozuklukları kifoz yani kamburluk ve omurga eğriliği olarak bilinen skolyoz hastalığı anlamına geliyor. Bu hastalıklara dikkat çeken uzmanlar, obeziteye bağlı düztabanlığı olan çocuklarda duruş bozukluğunun daha fazla görüldüğünü belirtti. İşte çocukta duruş bozukluğu anlamına gelen belirtiler...

Postür bozukluğu olanlar dikkat! Birçok sağlık sorunlarının sebebi olabilir">
Postür bozukluğu olanlar dikkat! Birçok sağlık sorunlarının sebebi olabilir

Postür bozukluğu olanlar dikkat! Birçok sağlık sorunlarının sebebi olabilir

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu, kötü postürün hayatın ileri dönemlerinde karşılaşılabilecek birçok ağrılı kas iskelet sistemi problemlerinin, organ ve ruhsal bozuklukların sebebi olabileceğini bildirdi.