• $ 5,4762
  • € 6,2239
  • 229.492
  • 103.310
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Zarif: Uluslararası Adalet Divanı'nın kararı hukukun üstünlüğünün zaferidir

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Uluslararası Adalet Divanı'nın, ABD yaptırımlarıyla ilgili Tahran'ın tedbir talebini kabul etmesini, 'ABD hükümetinin bir başka başarısızlığı ve hukukun üstünlüğünün zaferi' şeklinde değerlendirdi.

x

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD), ABD yaptırımlarıyla ilgili Tahran'ın tedbir talebini kabul etmesini Washington yönetiminin yeni bir başarısızlığı olarak nitelendirdi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "BM'nin en üst mahkemesi, nükleer anlaşmadan çekildikten sonra ABD'nin İran halkına yaptırımları yeniden getirmesiyle ihlal ettiği yükümlülüklerine uyması yönünde karar verdi. Yaptırım bağımlısı ABD hükümetinin bir başka başarısızlığı ve hukukun üstünlüğünün zaferi." ifadelerini kullandı.

Zarif, uluslararası toplumun Washington yönetiminin tek taraflı yaptırımlarına karşı birlikte hareket etmesinin zorunlu olduğunu kaydetti.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da UAD'nin kararıyla ABD'nin tek taraflı yaptırımlarının "hukuk dışı" olduğunun teyit edildiği ifade edildi.

UAD kararlarının bağlayıcı olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Karar bir kez daha İran'ın haklı olduğunu ve ABD'nin ülkemizin vatandaşlarına yönelik yaptırımlarının hukuk dışı ve zalimce olduğunu kanıtladı. ABD hatalı yaklaşımlarından ve yaptırım bağımlılığından vazgeçmeli ve uluslararası toplum arasında sorumluluk sahibi bir ülke haline gelmelidir."

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs'ta ülkesini nükleer anlaşmadan çekerek, İran'a yönelik yaptırımları geri getirmişti. Bunun üzerine Tahran yönetimi, ABD'nin tek taraflı yaptırımlarının iki ülke arasında 1955 yılında imzalanan "Dostluk Anlaşması"nı ihlal ettiği gerekçesiyle UAD'de dava açmıştı.

UAD, bugünkü duruşmada İran'ın ABD aleyhine açtığı dava sonuçlanana kadar Washington'un İran'a yönelik insani yardım malzemelerine, hizmetlerine ve bunun transferi için kullanılan sivil havacılığa uyguladığı yaptırımları kaldırması yönünde karar vermişti.

Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan UAD, BM anlaşmaları ile uluslararası anlaşmalara konu olan sorunların çözümü konusunda "uluslararası yargı organı" olarak görev yapıyor.

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

ROKETSAN tarafından yerli imkanlarla geliştirilen hava savunma sistemi HİSAR-A son yapılan atış test

Yerli ve milli hava savunma sisteminden yüzde yüz başarı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Yeni Zelanda basını ortaya çıkardı! İşte o hapishane

Galatasaray, Katarlı yıldızın peşine düştü

Maksat Yarışmak Olsun - 19 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019