• $ 6,0835
  • € 6,8198
  • 251.269
  • 86.072
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Yemen'de her 10 dakikada 1 çocuk hayatını kaybediyor

Sadakataşı Derneği, "Yemen için ses ver Türkiye" çağrısıyla ülke genelinde yardım faaliyeti gerçekleştirecek. 22 milyonun açlık sınırında olduğu Yemen'de her 10 dakikada 1 çocuk hayatını kaybediyor.

Sadakataşı Derneği, iç savaş, ekonomik sıkıntı, kıtlık ve salgın hastalıkların yaşandığı Yemen için yeni bir yardım çağrısı başlattı.

Dernekten yapılan açıklamada, "Yemen için ses ver Türkiye" çağrısıyla ülke genelinde yardım faaliyeti gerçekleştirileceği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Yemen'de iç savaşın başladığı 2015 yılından bu yana toplam can kaybı 30 bini aştı. Hastanelere, okullara ve altyapı tesislerine yönelik saldırılar ise sıradanlaştı. Her on dakikada bir çocuk açlıktan dolayı hayatını kaybediyor. Sağlık başta olmak üzere pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklikler gibi nedenlerle salgın hastalıklar her geçen gün daha da artıyor. Ülkede nüfusun yüzde 75'ini oluşturan 22 milyon kişi insani yardıma ve korumaya muhtaç durumda yaşamlarını sürdürüyor. Sadakataşı Derneği, Yemen acil yardımları kapsamında yaklaşık bin aileye gıda kumanyası, 125 tanker içilebilir temiz su, 200 hisse kurban kesim ve dağıtımı gerçekleştirerek yaklaşık 40 bin kişiye yardım ulaştırdı. Dernek yardım çalışmasının devamında bölge için tıbbi malzemeler, hijyen paketi, içilebilir temiz su ve gıda paketlerini öncelikli yardım malzemesi olarak belirledi."

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Spor yapan bebek tatlılığı görmek isterseniz buyurun videomuza...

Barfiks Bizde Yaşam Tarzıdır

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Yusufeli Barajı'nda gövde yüksekliği 100 metreye ulaştı

Pentagon'dan 'UFO' itirafı