• $7,4309
  • €8,9717
  • 410.73
  • 1531.64
27 Şubat 2020 Perşembe 10:02 | Son Güncelleme:

Trump'ın elindeki koronavirüs kağıdı: Türkiye, virüse karşı en iyi hazırlanan ülkeler arasında

Trump'ın elindeki koronavirüs kağıdı: Türkiye, virüse karşı en iyi hazırlanan ülkeler arasında

ABD'nin koronavirüse karşı aldığı önlemleri paylaşan Trump'ın elindeki kağıtta "koronavirüsle mücadelede en hazır ülkeler listesi" görüldü. Trump'ın elindeki bilgilere göre Türkiye, iyi hazırlanan ülkeler arasında bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump, basın toplantısında ABD'nin koronavirüse karşı aldığı önlemleri paylaştı. Trump'ın elindeki kağıtta koronavirüsle mücadelede en hazır ülkeler görüldü. Trump'ın elindeki bilgilere göre Türkiye, iyi hazırlanan ülkeler arasında yer alıyor.

AA'nın haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump, Kovid-19 konusunda Beyaz Saray'da, Pence, Sağlık Bakanı Alex Azar ve sağlık yetkililerinin de katıldığı bir basın toplantısı düzenledi.

ÇİN'İN VİRÜSLE MÜCADELESİ

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile de görüştüğünü ifade eden Trump, "Şi çok çalışıyor. Çin'in bildirdiği rakamlara güvenebilirsiniz. Çin'de hastalığın yayılması bir nebze azaldı." dedi.

Trump, uzmanlardan öğrendiğine göre grip yüzünden ABD'de her yıl 25 bin ila 69 bin kişinin yaşamını yitirdiğini aktararak, buna kıyasla Kovid-19 vakalarının çok az olduğunu söyledi.

Virüs kapan ya da kapma tehlikesi olan kişileri karantinaya alındıklarını anımsatan Trump, "Birçok karantina merkezimiz var. Aşı çalışmalarımız da hızla ilerliyor." ifadelerini kullandı.

MİKE PENCE'İ GÖREVLENDİRDİ

ABD'de virüs konusunda çok iyi uzmanların olduğunu vurgulayan Trump, şunları kaydetti:

"Başkan Yardımcısı Mike Pence'i virüs konusunda görevlendirdiğimi buradan duyurmak istiyorum. Mike, uzmanlar, doktorlar ve virüsle ilgili olan kişilerle çalışacak ve bana rapor verecek."

Trump, Sağlık Bakanı Azar'ın da çok iyi iş çıkardığını ancak elindeki birçok işten dolayı Kovid-19'a odaklanamadığı için Pence'i görevlendirdiğini söyledi. 

"GRİP MUAMELESİ YAPIN" ÖNERİSİ

Trump, Amerikan halkına Kovid-19'a "grip" muamelesi yapma çağrısında bulunarak, "Ellerinizi yıkayın, kendinizi temiz tutun. Zorunda olmadıkça, herkesle tokalaşmanız gerekmiyor. Etrafımda soğuk algınlığı ya da grip belirtisi gösteren olursa hemen uzaklaşıyorum. Bu virüse de tıpkı grip gibi davranın." değerlendirmesinde bulundu.

Olası bir salgın için maske siparişinde bulunduklarını da kaydeden Trump, "Belki de buna ihtiyacımız olmaz. Ama en kötü senaryoya da hazırlanıyoruz." yorumu yaptı.

PELOSİ'YE YANIT

Trump bugün kendisini eleştiren Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye de yüklenerek, "Pelosi, panik yaratmaya çalışıyor. Demokratların yaptığı tek şey siyasi kazanç." dedi.

BORSADAKİ DÜŞÜŞ

Borsadaki düşüşün bir nedeninin de Kovid-19 olduğunu belirten Trump, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

"Ben bu seçimleri kazandıktan sonra, borsa hiç olmadığı kadar yükselecek. Hatırlarsanız bir önceki seçimi kazandığımın ertesi günü de borsa büyük bir yükselişe geçmişti."

VİRÜSLE MÜCADELEDE EN HAZIR ÜLKELER

Trump, ABD ve Çin'in koronavirüse karşı yürüttüğü mücadeleyi anlatırken havaya bir kağıt kaldırdı. Trump'ın elindeki kağıtta koronavirüsle mücadelede en hazır ülkeler kategorize edilmişti. Trump'ın elindeki bilgilere Türkiye, koronavirüsle mücadelede 2. sırada yer alıyor. Grafiğe göre bu kategorideki ülkeler virüse karşı mücadelede iyi ülkeler.

ABD'DE 60 KİŞİDE GÖRÜLDÜ

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar ise toplantıda, şu ana kadar ABD'de 60 kişide Kovid-19 vakası görüldüğünü belirterek, "Kovid-19'un daha da yayılmasını engellemek zorundayız. ABD'de daha çok vakanın olmasını bekleyebiliriz." uyarısında bulundu.

<p>Akşam TV'de yayınlanan Oğuzhan Bilgin ile Sosyal İşler programında bu hafta 28 Şubat Postmodern d

28 Şubat darbesinin sosyolojik boyutu nedir?

Türklere özgü ilginç davranışlar

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...