İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.1025
  • 5.0103
  • 174.95
  • 110.932
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Sosyal dedektif ordusu kanlı katillerin peşinde

‘Sosyal medya polisten daha hızlı’ diyen dedektif Brian Borg, cinayetleri twitter’da paylaşıyor. Hedef, twitter gibi siteleri uluslararası delil toplama üssüne çevirmek.

x

EMRE ÖZTÜRK

Kıdemli dedektiften sıradışı proje… Kanada’nın Toronto kentinde görev yapan Cinayet Masası Şefi Yüzbaşı Brian Borg, vakaların çözümünde sosyal medyayı kullanmaya başladı. İşlenen cinayetleri twitter üzerinden duyuran Borg; kullanıcılar, olayla ilgili bildiklerini paylaşmasını istiyor. AKŞAM'a konuşan dedektif, amacının Türkiye'nin de yer aldığı uluslararası bir ağ oluşturmak olduğunu söyledi: 

- Sosyal medyayı kullanan insanlar bilgiyi güncelleme ve yayma konusunda polisten çok daha hızlılar. 
- Toronto'da 90 yıl geriye dönük olarak 500 çözülmemiş dava var. Sosyal medya insanların her şeyi konuşabildikleri bir alan olduğu için ciddi veriler elde etmemizi sağlıyor. 
- Attığımız her tweetin nerelere ulaştığını gözlemliyoruz. Çünkü bilgiyi takip etmek delile ulaşmak için son derece önemli. Verileri mahkemelerimiz delil olarak kabul ediyor. 
- Türk meslektaşlarım benimle iletişime geçerse kendileriyle birlikte çalışma isterim. Türkiye'nin de yer aldığı uluslararası bir ağ kurup cinayetleri çözebiliriz. 

MANYAK RAMBO SADECE 27 SAAT SAKLANABİLDİ 

Kanada'da geçen hafta sokak ortasında üç polisi öldüren iki polisi de yaralayan ‘Rambo’ kılıklı Justin Bourque, yaklaşık 27 saat saklanmayı başardı. Elinde makineli tüfek ve sırtında okla gezen 24 yaşındaki manyak; polisin sosyal Twitter ve Facebook sitelerinde paylaştığı fotoğraflar sayesinde gelen ihbar üzerine yakayı ele verdi.  

Jandarma ekipleri, E-5´te düzenlediği nefes kesen uyuşturucu operasyonu ile piyasa değeri yaklaşık 3

Jandarmadan nefes kesen uyuşturucu operasyonu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Hangi il kaç vekil çıkaracak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT 23 Nisan Gala Programına katıldı

En Çok Okunanlar