HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3453
  • 6,08
  • 214.189
  • 92.227
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

'Savunma Bakanı Bennett olmazsa hükümetten çekiliriz'

Yahudi Evi Partisi, liderleri Naftali Bennett'in Avigdor Lieberman'ın istifasının ardından boşalan savunma bakanlığına getirilmemesi halinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun liderliğindeki koalisyon hükümetinden çekilecekleri uyarısında bulundu.

x

İsrail basınına açıklamalarda bulunan Yahudi Evi Partisi milletvekili Shuli Moale, liderleri olan ve mevcut kabinede eğitim bakanı olarak görev yapan Bennett'in savunma bakanlığına getirilmesini istedi. 

Açıklamasında Moale, "Savunma bakanlığını Naftali Bennett ve partisi Yahudi Evi'ne vermenin zamanı geldi. Eğer Bennett bu göreve getirilmezse partimiz koalisyon hükümetinin parçası olmaya devam etmeyecek." ifadelerini kullanarak Netanyahu üzerinde baskı kuracaklarının sinyalini verdi.  

Öte yandan Bennett'in parti kurmaylarıyla Türkiye saati ile 19:30'da toplanacağı ifade edildi.

Mecliste 8 sandalyeye sahip Naftali Bennet'in partisi, Netanyahu liderliğindeki 6 partili koalisyonun önemli ortaklarından biri. Lieberman'ın istifasının ardından koalisyon hükümetinin geleceği tartışılırken, Bennett'in partisinin koalisyondan çekilmesi halinde Netanyahu liderliğindeki hükümetin milletvekili sayısı mecliste güvenoyu için gerekli 61 sandalyenin altına düşecek.

Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, abluka altındaki Gazze Şeridi'nde yaşanan son gerginliğin ardından İsrail ile Filistinli gruplar arasında sağlanan ateşkesi eleştirerek, bugün görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Lieberman liderliğindeki İsrail Evimiz Partisi mecliste 5 sandalyeye sahip.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun liderliğini yürüttüğü ve İsrail Evimiz'in de ortakları arasında yer aldığı 6 partili koalisyon hükümetinin 66 milletvekili bulunuyordu. 

Lieberman'ın istifasıyla 120 sandalyeli İsrail meclisinde koalisyon hükümetinin güvenoyu alabilmesi için gerekli milletvekili sayısı olan 61'e düştü. 

Savunma Bakanı'nın istifasıyla Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin tehlikeye girebileceği ve İsrail'de erken seçimin gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Aşırı sağcı siyasetçi Avigdor Lieberman, 2016’da Savunma Bakanlığı görevine getirilmişti. 

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
‘Bu Delileri Bir Araya Getirmeyecektiniz’ ve ‘Darbenin Kayıp Saatleri’ adlı araştırma kitaplarıyla d

PKK elebaşları, köle olmayı reddeden kadın teröristleri asit kuyularına atıyordu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Dünyanın en sevimli hayvanları

Beşiktaş şehitleri için anma töreni yapıldı

En Çok Okunanlar