• $9,5855
  • €11,1393
  • 556.359
  • 1492.93
23 Ağustos 2021 Pazartesi 09:16 | Son Güncelleme:

Rusya, Belarus'a S-400 tedarik edebileceğini bildirdi

Rusya, Belarus'a S-400 tedarik edebileceğini bildirdi

Rusya, Belarus'a S-400 Triumph hava savunma sistemlerinin verilebileceğini duyurdu. Söz konusu tedarik, Birlik Devleti'nin savunma sisteminin güçlendirme amacıyla yapılacak.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Birlik Devleti'nin savunma sistemini güçlendirmek için Belarus'a S-400 Triumph hava savunma sistemlerinin tedarik edilebileceğini söyledi.

Sputnik'te yer alan habere göre; Rus basınına konuşan Mantorov, "Rusya ve Belarus uzun zamandır yakın müttefiklik ilişkileriyle birbirine bağlı. Bu bağlamda, Birlik Devleti'nin bir parçası olan Belarus Cumhuriyeti'nin hava savunma sistemini daha da geliştirmek ve güçlendirmek için objektif planlar var. Bununla bağlantılı olarak Belarus'a, Almaz-Antey şirketi tarafından geliştirilen ve üretilen S-400 gibi en modern hava savunma sistemleri de tedarik edilebilir." dedi.

Manturov, Rusya ve Belarus'un Birlik Devleti ile Avrasya Ekonomik Birliği'nin kurucu üyeleri olmalarının yanı sıra, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) kapsamında da askeri iş birliği yürüttüğünü hatırlattı.

Manturov ayrıca, Rusya'nın Belarus'a Su-30SM avcı uçaklarının tedariki sözleşmesinden doğan yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirterek, "2019'un sonunda Belarus tarafına dört adet Su-30SM avcı uçağı teslim edildi. Böylece, Belarus Savunma Bakanlığı ile İrkut şirketi arasında 2017'de imzalanan sözleşmenin şartları yerine getirilmiş oldu" diye konuştu.

9 Ağustos'ta Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Minsk'in S-400 sistemlerini satın almakla ilgilendiğini ve Rus tarafının olumlu bir karar vereceğine olan inancını dile getirmişti.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri