• $8,7231
  • €10,3982
  • 497.919
  • 1414.15
10 Mayıs 2021 Pazartesi 09:57 | Son Güncelleme:

Rus muhalif lider Navalny'yi tedavi eden doktor kayıplara karıştı

Rus muhalif lider Navalny'yi tedavi eden doktor kayıplara karıştı
Reuters

Rusya'nın muhalif ismi Alexei Navalny'yi, geçen yıl sinir gazıyla suikast girişimine uğraması sonucu tedavi eden doktor Alexander Murakhovsky kayıplara karıştı.

Rusya'daki bir uçuş sırasında suikast girişimine uğrayan Kremlin muhalifi Alexei Navalny'yi tedavi eden Sibiryalı doktor Alexander Murakhovsky'ten haber alınamıyor.

Reuters'ın haberine göre Moskova'nın yaklaşık 2,200 km doğusundaki Omsk bölgesindeki ormanlık av alanından arazi aracıyla Cuma günü ayrılan Murakhovsky'den bir daha haber alınamadı.

Polisin açıklamasında, acil durum ekiplerinin, insansız hava araçlarının, helikopterlerin ve gönüllülerin bölgedeki arama çalışmalarını gerçekleştirdikleri belirtildi.

Murakhovsky, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en büyük siyasi muhalifi Navalny'nin tedavi gördüğü Sibirya'nın Omsk kentindeki hastanenin baş hekimiydi. Murakhovsky, daha sonra bölgenin sağlık bakanı olarak terfi ettirilmişti.

Yetkililerle sürdürülen gergin görüşmelerden sonra Rus muhalif Navalny ek tedavi için Omsk'tan Almanya'ya havadan taşınmıştı.

Üç Avrupa ülkesindeki laboratuvar testlerinden sonra Navalny'nin Sovyet tarzı bir sinir gazı olan Novichok ile zehirlendiği tespit edilmişti.

Kremlin yönetimiyse Navalny'ye suikast girişiminde bulunulduğu iddialarını defaatle reddetmişti. Navalny, Şubat'ta Almanya'dan Rusya'ya döner dönmez hapse atılmıştı.

Rusya'nın Vladimir bölgesinde sıkı kurallarıyla bilinen bir esir kampında tutulan Navalny, hapishane yetkililerinin kendisine bacak ve sırt ağrıları için tedavi hizmeti sağlamayı reddetmeleri üzerine 31 Mart'ta açlık grevine başlamış ve 20 günlük açlık grevinin uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmesinin ardından hapishane hastanesine sevk edilmişti.

  • Kremlin muhalifi Navalny
  • Sibiryalı doktoru kayıplara karıştı
  • Kremlin muhalifi Alexei Navalny
<p>İzmir'de HDP'nin İl Başkanlığı binası önünde çatışma çıktı. Polis bölgeye giriş çıkışları durdurd

HDP İzmir il binasında çatışma: Polis bölgeye giriş çıkışları durdurdu

İstanbul'da ''Yeditepe Huzur Uygulaması'' gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, GDAÜ toplantısında konuşma yaptı

Anzer Yaylası'nda arıcıların bal mesaisi başladı