• $ 5,6592
  • € 6,3832
  • 258.285
  • 101849
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Michael Bloomberg: Washington iklim değişikliğiyle mücadeleyi durduramaz

New York eski Belediye Başkanı, Bloomberg kurucusu ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri İklim Eylemi Özel Temsilcisi Michael Bloomberg, ABD Başkanı Donald Trump´ın Paris Anlaşması´ndan çekilmesini eleştirdi ve 'ABD´nin enerji politikalarından sorumlu olan Washington değildir; Washington ne yaparsa yapsın, kömürdeki yavaşlamayı durduramaz' dedi.

ABD´nin San Francisco kentinde gerçekleşen Küresel İklim Eylem Zirvesi´nde konuşan Bloomberg, Washington´daki Cumhuriyetçileri de eleştirerek, "Başkentteki Cumhuriyetçiler kafalarını kuma gömdü; o nedenle hiçbir zaman partizan bir isim olmasam da, Washington´da yeni bir yöne ihtiyaç olduğunu düşünüyorum ve ben Temsilciler Meclisi'nde Demokratları destekliyorum" dedi. Bloomberg´in konuşmasından bazı satırbaşları şöyle:
 
"ABD´li olmayıp buraya gelenlere bizden umudunuzu kesmediğiniz için teşekkür ediyorum. Washington´un tüm çabalarına rağmen bize inanmaya devam ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Merak etmeyin biz kazanacağız.
 
"2016 seçimlerinden beri kömür fabrikalarının kapatılma hızı aynı oranda devam etti. ABD´de 530 kömür tesisinden 273 tanesi kapatıldı.
 
"Tüketiciler ve yeni teknolojiler tam olarak istedikleri yolda ilerliyor: Kömürden daha ucuz ve daha temiz bir enerji.
 
"Washington ABD´nin enerji politikalarından sorumlu değildir.  Bu nedenle Washington kömürdeki yavaşlamayı durduramaz.
 
"ABD´nin Paris Anlaşması´ndaki taahhüdü iklim değişiklikleriyle mücadele eden tüm grupların tüm iklim eylemlerinin tamamıdır. Bu grubun büyüklüğünden bahsedecek olursak; ABD nüfusunun yarısıdır. Ülke olsaydı bu grup dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olurdu.
 
"Başka bir deyişle eğer Washington, Paris Anlaşması´ndan çıksa bile ABD içinde iklim değişikliğiyle mücadele eden bu grubun Çin dışında Paris Anlaşması´na destek veren tüm ülkelerden daha büyük bir ekonomik gücü olmaya devam edecek.
 
"Birleşmiş Milletler´in Almanya´da gerçekleşen son iklim konferansında ilk raporumuzu sunduk ve bugün bu raporu yayınladık.
 
"Çok büyük titizlikle yapılan bu çalışmanın verilerine göre ABD Paris Anlaşması´nda taahhüt ettiği 2025 itibariyle karbon emisyonlarını en az yüzde 26 azaltma hedefinin neredeyse yarısını tamamladı bile. Her gün bu hedefe daha da yaklaşıyoruz.
 
"Indianapolis binlerce sokak aydınlatmasını LED´e dönüştürerek karbon emisyonlarını yüzde 17 azaltı.
 
"Georgetown, Texas neredeyse yüzde 100 temiz enerjiyle işliyor. Birçok kent te bu yolda ilerliyor.
 
"Batı eyaletlerinden oluşan bir koalisyon - Cumhuriyetçi ve Demokrat valiler - elektrikli araç şarj istasyonlarının inşasında birlikte çalışıyor. Ülke genelinde bu tür çalışmalar var.
 
"Tabii tüm bunlar Washington´da olanların önemsiz olduğu anlamına gelmiyor. O yüzden de ara dönem seçimleri çok önemli ve ben de ilk kez seçimlere bu yüzden bu kadar bulaştım.
 
(DHA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Olay Lagos şehrindeki Murtala Muhammed Uluslararası Havalimanı?nda meydana geldi. Uçağın içindeki

Uçağın Kanadına Tırmanan Adam Panik Yaşattı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Kıbrıs Barış Harekatı'ndan çarpıcı kareler

FaceApp çılgınlığına Greenpeace'ten EarthApp yorumu