HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3655
  • 6,0666
  • 213.679
  • 90.528
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Katar, Suudi Arabistan'da tutuklu bulunan Katarlının serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladı

Katar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (NHRC), Suudi Arabistan'da tutuklu bulunan bir Katarlının serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladı.

x

Komite Başkanı Ali bin Samih el-Merri, yaptığı yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'da tutuklu bulunan Katarlı Ahmed Halid Mukbil'in serbest bırakılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Katar'a ablukanın başladığı Haziran 2017'den bu yana Suudi Arabistan'da 3 Katarlının daha tutuklu bulunduğunu ifade eden Merri, söz konusu kişilerin ne zaman ve hangi sebeple tutuklandığı konusunda bilgi vermedi.

BM İnsan Hakları ve Terörle Mücadele Özel Raportörü Fionnuala D. Ni Aolain ile 4 Kasım'da başkent Doha'da bir araya gelen Merri, Suudi Arabistan tarafından 4 Katar vatandaşının bir süre önce keyfi olarak gözaltına alındığına ve kendilerinden şimdiye kadar haber alınamadığına dikkati çekerek, BM'den, 4 Katarlının, en kısa sürede yerlerini tespit etmesi ve serbest bırakılmaları için çalışma yapması talebinde bulunmuştu.

NHRC'den 2 Mayıs'ta yapılan açıklamada da Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, 21 Nisan'da Katar vatandaşı Muhsin Salih Sadun el-Kerbi'yi Umman ile Yemen arasındaki sınır kapısında herhangi bir yasal gerekçe göstermeden alıkoyduğu bildirilmişti.

Açıklamada Kerbi'nin Katar ile Suudi Arabistan ve bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz nedeniyle alıkonulduğu ve abluka uygulayan ülkelerin Katar'a ve halkına yönelik insan hakları ihlallerine devam ettiği savunulmuştu.

Suudi Arabistan'a ait Al Arabiya televizyonu ise söz konusu şahsın Husilerle iş birliği yapmakla itham edilen bir istihbarat subayı olduğunu öne sürmüştü.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran'da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya Ankara Keçiören´de bir okulun önünde 2019 yılı eğitim bütç

CHP Yozgat Milletvekili Keven, basın açıklamasına tepki gösteren şehit babasına küfür etti

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Çarpışma'nın yıldızı Kıvanç Tatlıtuğ'dan çok konuşulacak itiraf

Serdar Ortaç son dakika Chloe Loughnan boşanıyor mu?

En Çok Okunanlar