• $ 5,7288
  • € 6,372
  • 277.251
  • 99785.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Son dakika haberi: İran ABD İHA'sını vurdu... ABD ve İran'dan ilk mesajlar

İran ve ABD yönetimleri arasında bir süredir Körfez sularında yükselen gerilim İran'ın son hamlesinden sonra daha da yükseldi. İran ABD'ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdü. İran yaptığı açıklamada İHA'nın Hürmüzgan eyaleti üzerinde düşürüldüğünü belirtti. ABD'den yapılan açıklamada ise İHA'nın Hürmüz Boğazı'nda uluslararası sularda düşürüldüğü belirtildi.

İran Devrim Muhafızları'na ait internet sitesinde yapılan açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri tarafından Umman Körfezi'ne kıyısı olan Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek kenti sahilinde ABD Hava Kuvvetleri'ne ait İHA'nın vurularak düşürüldüğü kaydedildi.

Reuters haber ajansına bilgi veren ABD'li kaynaklar ise İran tarafından fırlatılan füzenin hava aracını uluslararası hava sahasında düşürdüğünü söyledi.

İran yaptığı açıklamada söz konusu İHA'nın Hormozgan Eyaleti üzerinde düşürüldüğünü belirtirken, ABD'den yapılan açıklamada ise İHA'nın Hürmüz Boğazı'nda uluslararası sularda düşürüldüğü belirtildi.

ABD KABUL ETTİ

Reuters'a bilgi veren ABD'li yetkili düşürülen insansız hava aracının ABD Donanması envanterinde bulunan MQ-4C Triton tipi bir araç olduğunu söyledi.

MQ-4 Triton İHA'sının üreticisi Northrop Grumman isimli şirketin internet sayfasında yer alan bilgilere göre, Triton 24 saat boyunca 10 milin üzerindeki irtifalarda ve 8,200 deniz mili operasyon aralığında uçuş kabiliyeti gösterebiliyor.

"ABD'YE NET BİR MESAJDIR"

İran Devrim Muhafızları'ndan yapılan açıklamada ise, "ABD İHA'sının düşürülmesi, Amerika'ya net bir mesajdır." ifadelerini kullandı. Orgeneral Hossesin Salami, "Herhangi bir ülke ile savaşmak niyetimiz yok ancak savaşa hazırız." dedi.

Bu gelişme Washington'ın Tahran'ı Umman Körfezi'nde tankerleri vurmakla suçlamasının ardından bölgede gerilimin tırmandığı bir süreçte yaşandı.Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarının ardından, ABD Orta Doğu'ya ek 1000 asker gönderme kararı almıştı. Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) vekalet eden Patrick Shanahan yaptığı yazılı açıklamada, asker gönderilmesi kararının İran'ın "düşmanca tavrı" karşısında alındığını belirtmişti.

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Kuzey Denizi’nin yıllardır kıyıyı aşındırması üzerine, fenerle deniz arasındaki mesafe altı metre

120 Yıllık Deniz Feneri Tekerleklerle Böyle Taşındı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Bilim insanları açıkladı! Bu besinleri tüketmek hayat kurtarıyor

Hasankeyf Müzesi ziyarete açıldı