İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7681
  • 5.51
  • 196.08
  • 92997
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Fransa, Körfez ülkeleri daha fazla para verince İran'ı arkadan vurdu

Körfez turuna çıkan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İran’a yaptırım uygulanabileceğini söyleyerek Tahran’ı yüzüstü bıraktı. Macron, ülkesinin iki savaş gemisi sattığı BAE’de Fransız Louvre Müzesi de açtı. BAE, sadece müzenin isim hakkı için Fransa’ya 525 milyon dolar ödeyecek. BAE’den Suudi Arabistan’a geçen Macron, Tahran karşısında Riyad yönetimine tam destek verdi.

x

Batılı ülkelerin İran’la vardığı nükleer anlaşmayı savunarak yaptırımların kalkmasını destekleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Körfez ülkelerinden daha fazla para karşılığında çark etti. İsrail’in Lübnan’a saldırıya hazırlandığı iddiaları üzerine Ortadoğu turuna çıkan Macron, Perşembe günü ilk durağı Birleşik Arap Emirlikleri’nde, İran karşıtı tezlere güçlü destek vererek yaptırım sinyali verdi. Dubai’de düzenlediği basın toplantısında, “Yemen’deki Husilerin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a attığı füzenin İran füzesi olduğu açık” diyen Macron, bu durumun, İran ile varılan nükleer anlaşmanın durdurulması gereğini ortaya koyduğunu söyledi. Fransa’nın BAE’ye iki savaş gemisi sattığını söyleyen Macron, İran’ın balistik füze programının ‘endişe verici’ olduğunu ve İran’a yaptırım uygulanabileceğini belirtti. ABD Hava Kuvvetleri’nden yapılan bir açıklama da Riyad Havaalanı'nı hedef alan füzenin İran menşeili olduğu iddia edildi.

 
TAM 525 MİLYON DOLAR!
 
Macron, Abu Dabi’de Fransız Louvre Müzesi de açtı. BAE’nin sadece isim hakkı için Fransa’ya 525 milyon dolarlık büyük bir meblağ ödeyeceği belirtildi. Macron, yapımı 2007’de başlayan müzenin açılışında, eserin gericiliğe karşı mücadele sembolü olduğunu savunarak “Bizim için kültürü, eğitimi ve güzelliği desteklemekten daha acil bir şey yok” diye konuştu.
 
SELMAN’LA BULUŞTU

 
Macron, BAE ziyaretinin ardından Suudi Arabistan’a ziyarette bulundu. Macron, ülkedeki gözaltı operasyonunun arkasındaki isim olan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından havalimanında karşılandı. Görüşmede, ikili ilişkilerin ve stratejik ortaklık konusunun yanı sıra Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonu kapsamında iki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirme fırsatları, bölgedeki gelişmeler, terörle mücadele, bölgenin güvenlik ve istikrarı için harcanan çabaların ele alındığı kaydedildi. Macron, Husilerin Riyad’daki Kral Halid Uluslararası Havalimanı’nı hedef alan balistik füze saldırısını kınayarak, ülkesinin Suudi Arabistan’la dayanışma içerisinde olduğunu vurguladı.

(yenişafak)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,

Devlet Bahçeli´den İnce´ye 'Adamın dişini sökerler'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Toplu taşımada 'yüz tanıma' dönemi

Dikkat: Bu belirtiler kalp krizi habercisi!

En Çok Okunanlar