HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3308
  • 6,064
  • 213.358
  • 92.227
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Fas-Cezayir arasındaki sınır kapılarının açılması için gösteri düzenlendi

Fas ve Cezayir hududunun her iki tarafında çok sayıda kişi, Eylül 1994'te kapatılan sınır kapılarının tekrar açılması talebiyle gösteri yaptı.

x

Fas tarafındaki Zevc Biğal ve Cezayir tarafındaki El-Akid Lutfi sınır kapılarında toplanan onlarca aktivist, avukat, basın mensubu ve vatandaş, iki ülke arasındaki sınır kapılarının tekrar açılması ve kara yolu ulaşımının sağlanması talebiyle gösteri düzenledi.

Gösteride, "Halk, sınır kapısının açılmasını istiyor" sloganı atıldı.

Fas tarafındaki eylemciler, dakikalar içinde akrabalarına ulaşabilecekken, hava yoluyla uzun saatler yolculuk yapmak zorunda kaldıklarını ve maliyetin çok büyük oranda arttığını ifade etti.

Cezayir tarafında gösteriye katılanlardan Yemine es-Saduni, 20 yıldan uzun süredir görmediği akrabalarıyla buluşmak için sınır kapısının açılmasını talep etti.

Saduni, "Acılarımın sonlanması için sınır kapısının açıldığını görmeyi umuyorum." dedi.

Yöneticilerin sokağın sesine kulak vermesini ve sınır kapısı sorununun çözülmesi için anlaşmazlıkların bir kenara bırakılmasını isteyen göstericiler, özellikle uçak bileti ücretlerinin yükselmesinin, sorunlarını günbegün derinleştirdiğini kaydetti.

Fas, Marakeş kentindeki terör saldırısının arkasında Cezayirliler'in olduğu iddiasıyla, Ağustos 1994'te bu ülkenin vatandaşlarından vize talep etmeye başlamıştı. Cezayir, Fas'ın vatandaşlarından vize talebine cevap olarak Eylül 1994'te iki ülke arasındaki sınır kapılarını kapatmıştı.

İki ülke arasındaki ilişkiler hala "soğuk" olarak nitelenirken, en önemli sorunlardan birinin Batı Sahra olduğu belirtiliyor.

AA

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
‘Bu Delileri Bir Araya Getirmeyecektiniz’ ve ‘Darbenin Kayıp Saatleri’ adlı araştırma kitaplarıyla d

PKK elebaşları, köle olmayı reddeden kadın teröristleri asit kuyularına atıyordu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Spor tarihinin en ilginç cezaları!

Çevik Kuvvet aksiyon filmlerini aratmadı!

En Çok Okunanlar