• $9,2889
  • €10,7707
  • 526.199
  • 1412.54
26 Mayıs 2021 Çarşamba 00:55 | Son Güncelleme:

Dünya için en büyük tehlike

Dünya için en büyük tehlike

Yeni tehdide 'START' Rusya ve ABD'nin Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması (Yeni START) kapsamına giren silah sayıları açıklandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Yeni START anlaşması kapsamında 1 Mart itibarıyla Rusya'nın 517 ve ABD'nin 651 kıtalararası balistik füze, denizaltı balistik füze ve savaş uçağına sahip olduğu belirtildi. Belgeye göre, Rusya, 1456 konuşlandırılan kıtalararası ve denizaltı balistik füze ile nükleer füze başlığına sahip iken, ABD'nin elinde söz konusu füze başlıklarından 1357 adet bulunuyor. Ayrıca Rus tarafında 767, Amerikan tarafında ise 800 konuşlandırılan ve konuşlandırılmayan kıtalararası ve denizaltı balistik füze fırlatma sisteminin bulunduğu kaydedildi. Belgede, ABD'nin, bazı yer altı füze fırlatma sistemlerini yeniden adlandırdığı ve bu sistemleri anlaşmaya dahil etmeyi reddettiği de ifade edildi. Bu rakamlara Çin ve nükleer kapasitesini açıklamayı reddeden İsrail'in elindeki silahlar ise dahil değil.

Anlaşma, uzun menzilli nükleer silah başlıklarına ve füzelere kısıtlama getiriyor.

ABD'DEN 634 MİLYAR DOLAR

ABD Kongresi Bütçe Ofisi'nin hazırladığı raporda, ABD'nin 2030 yılına kadar nükleer kuvvetler için 634 milyar dolar harcayacağı ortaya çıktı. En büyük harcamanın balistik füze denizaltıları ve kıtalararası balistik füzelere yapılacağı vurgulandı.

BIDEN VE PUTIN GÖRÜŞMESİ 16 HAZİRAN'DA

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Putin ile ABD Başkanı Biden'ın 16 Haziran'da Cenevre'de bir araya geleceklerini açıkladı. Açıklamada, Putin ve Biden'ın Rusya-ABD ilişkilerinin durumunu ve ilişkileri geliştirme perspektiflerini, stratejik istikrar sorununu ve bölgesel çatışmalara çözüm bulunması gibi güncel konuları ele almasının beklendiği ifade edildi. Beyaz Saray ise "Liderler, tüm acil meseleleri istişare edecek" açıklamasında bulundu.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Moderna ve Pfizer/BioNTech gelecek yıl aşı satışlarını ikiye katlayacak

Alexandria Troas'da 2 bin 200 yıllık çarşının iki kapısına ulaşıldı

''Akıllı maske'' kullanıcılarına rahat nefes aldıracak