İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7681
  • 5.51
  • 196.08
  • 92997
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Doğu Guta’da şimdiye kadar 905 sivil hayatını kaybetti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) bugünkü açıklamasına göre, Suriye rejiminin Doğu Guta’ya karşı üç hafta önce başlattığı askeri operasyonlarda 188’i çocuk olmak üzere, 900’den fazla sivil hayatını kaybetti.

x

AFP’ye konuşan SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, 18 Şubat’ta başlayan rejim saldırılarında şimdiye kadar, Zamalka kentini hedef alan son saldırılarda hayatını kaybeden 7 siville birlikte, 905 sivilin öldürüldüğünün tespit edildiğini bildirdi.

Rejim güçleri, hava bombardımanı, füze ve ağır top atışları ile birlikte Doğu Guta’daki muhalif grupların kontrolü altında bulunan alanlara karşı şiddetli operasyonlarını sürdürüyor.

Şu anda muhalif güçlerin kontrolü altındaki alanlar, kuzeyde Duma ve güneyde Hamuriyye olarak iki parçaya ayrılmış durumda.

Esed kimyasal silah kullandı

Öte yandan rejim ve Rusya’nın savaş uçaklarının Hamuriyye ve Sakba’da gerçekleştirdiği hava saldırılarının ardından, en az 60 kişide boğulma semptomları ve nefes alma güçlüğüne rastlandı.

Doğu Guta’daki doktorlar, en az 29 hastanın klor gazı nedeniyle tedavi altına alındığını belirtti.

Suriye’deki tıp merkezlerine destek sağlayan bir sivil toplum kuruluşu olan ABD Tabipler Birliği, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla dün yaptığı açıklamada, Doğu Guta’da klor gazı içerikli kimyasal silah saldırı nedeniyle, hastaneye getirilen yaralıların ciddi solunum güçlüğü çektiği vurgulandı.

Doğu Guta’daki hastanede bulunan AFP muhabiri ise, ailelerin klor gazına maruz kalan çocuklarının kıyafetlerini çıkararak su ile yıkadıklarını, fakat buna rağmen yoğun öksürmeyi durduramadıklarını aktardı.

SOHR, son günlerde Doğu Guta’da benzer boğulma vakalarını ikinci kez rapor ederken, Suriye rejimi kimyasal silah kullanımını sürekli olarak reddetti.

Washington ve Paris ise, Suriye rejiminin kimyasal silahların kullandığına dair kesin kanıtlar elde edilmesi halinde rejime karşı harekete geçme tehdidinde bulundu.

(Şarku'l Avsat)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Tunceli-Erzincan sınırında iki tavşanın yol üstünde kavgası görüntüledi, o anlar tatlı enstantaneler

Tavşanların kavgası kamerada

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

24 Haziran’da oy nasıl kullanılır? 24 Haziran geçerli geçersiz 2018 örnek oy pusulaları

Şans diye buna denir

En Çok Okunanlar