• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
22 Şubat 2021 Pazartesi 09:19 | Son Güncelleme:

Çin'den ABD'ye: İkili ilişkileri düzeltmek için hazırız

Çin'den ABD'ye: İkili ilişkileri düzeltmek için hazırız
Reuters

Çin, ABD eski Başkanı Donald Trump sonrası dönemde yapıcı görüşmeleri yeniden başlatmak için hazır olduklarını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ABD ve Çin'in ikili ilişkilerini düzeltmeleri durumunda iklim değişikliği ve koronavirüs salgını gibi konularda birlikte hareket edebileceklerini söyledi.

Reuters'ın haberine göre Wang, iki ülke arasındaki ilişkilerin durma noktasına geldiği ABD eski Başkanı Donald Trump sonrası dönemde yapıcı görüşmeleri yeniden başlatmak için Beijing'in hazır durumda olduğunu söyledi.

Wang, Washington'a Çin menşeili ürünlere gümrük vergisi uygulamayı bırakması ve Çinli teknoloji şirketlerine karşı kendi ifadesiyle anlamsız baskıyı durdurması çağrısında bulunurken bu adımların iki ülke arasındaki işbirliğini oluşturmak için "gerekli koşullar" olduğunu ifade etti.

Wang ayrıca Washington'a Çin'in temel menfaatlerine saygı duyma, hükümetteki Komunist Parti'yi "karalama" çabalarına son verme, Beijing'in iç işlerine karışmayı sonlandırma ve Tayvan'daki ayrılık yanlısı gruplarla "işbirliği" yapmayı durdurma çağırında bulundu.

<p>Peki, önümüzdeki günlerde Paşinyan'ı neler bekliyor?  Azerbaycan-Ermenistan hattında neler yaşanı

İskender füzesi iddiasının sebebi ne?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı