• $8,8612
  • €10,4039
  • 501.297
  • 1384.68
13 Eylül 2021 Pazartesi 15:28 | Son Güncelleme:

Çarpıcı rapor yayımlandı... 2020 çevre için insanların en çok öldüğü yıl oldu

Çarpıcı rapor yayımlandı... 2020 çevre için insanların en çok öldüğü yıl oldu
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

2020 yılında Global Witness verilerine göre 227 kişi çevreyi ve doğal kaynakları korurken öldürüldü. Dünya çapında faaliyet gösteren uluslararası kuruluş, haftada ormanları, suyu korumak isteyen ortalama 4'ten fazla kişinin öldüğünü söyledi.

2020 yılında 227 çevreci, ormanları, suyu ve diğer doğal kaynakları korurken öldü. Böylece 2020 çevreciler için kaydedilen en ölümcül yıl haline getirdi.

Aksam.com.tr'nin CNN International'dan aktardığı habere göre, çevre ve insan hakları gözlemcisi Global Witness, dünyanın dört bir yanından çevrecilere yönelik saldırılarla ilgili 2020 verilerini toplayıp analiz etti. "Çevreyi savunurken haftada ortalama 4'ten fazla kişinin öldüğünü" belirten kuruluş, cinayetlerin çoğunun Latin Amerika'da gerçekleştiğini bildirdi.

Analizde Kolombiya, 65 kişinin ya yerli topraklarını koruduğu ya da ormanları veya koka mahsullerini savunduğu için öldürülmesi nedeniyle bu açıdan en kötü ülke oldu. Saldırıların üçte birinin ormansızlaşmayla bağlantılı olduğu Meksika, 30 ölümle ikinci sırada yer aldı.

İklim krizi doğal kaynakları zayıflattı. Bilim insanları Ağustos ayında gezegenin önceden düşünülenden çok daha hızlı ısındığını belitti.

Haberde insanlığın "eğer, fosil yakıt emisyonlarında hızlı ve derin bir değişim yaşamazsa ihtiyaç duyulan ekosistemlerde ve doğal kaynaklarda geri dönüşü olmayan durumlarla karşı karşıya" kalabileceği ifade edildi.

Raporun yazarlarından Chris Madden CNN'e verdiği demeçte, "İklim krizine yol açan hesapsız sömürü ve açgözlülüğün insanlar üzerinde giderek daha şiddetli bir etki yarattığı açık" diye konuştu.

SU KITLIĞI GELİYOR

İklim değişikliğinin yanı sıra yaygın kentleşme ve sanayinin de, ülkelerin çoğunda su kıtlığına yol açtığı vurgulanan haberde güneybatı Amerika'nın yanı sıra, Meksika dahil batı bölgesinde yaklaşık 40 milyon insanı besleyen Colorado Nehri'ndeki su kıtlığına dikkat çekildi.

Raporda, Brezilya, Nikaragua, Peru ve Filipinler'le birlikte 23 ülkede cinayet vakalarının çoğuyla bağlantılı en büyük sektör olarak ağaç kesiminin, ardından su hakları ve baraj inşaatı ve madenciliğe karşı mücadelenin takip ettiği bulundu.

GİTTİKÇE DAHA ACIMASIZ OLACAKLAR

Ayrıca dünya nüfusunun sadece %5'ini oluşturmasına rağmen, 2020'de tüm ölümcül saldırıların %30'dan fazlası yerli insanları hedef aldı.

Rapor, 2020'de öldürülen her 10 savunucudan birinin kadın olduğunu ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'nin iklim değişikliği ve çevresel bozulmanın kadına yönelik şiddeti körüklediğini tespit eden 2020 tarihli bir araştırmasını da yansıttı.

Grassroots Global Justice Alliance'ın politika direktörü Adrien Salazar raporla ilgili olarak "iklim krizi ve ekolojik tahribat hızlandıkça, bu krizleri gerçekleştiren şirketler, karlarını insan hayatının maliyetinin bile üzerinde tutmakta acımasız olacaklar" uyarısında bulundu.

<p class='MsoNormal'>Gülenay Kalkan, geçen sezon FOX dizisi Yasak Elma'da Feride  karakteriyle izley

'Yasak Elma'dan neden ayrıldığını Akşam'a açıkladı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor