HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,32
  • 6,0467
  • 213.218
  • 92.227
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

BMGK İsrail'in Gazze katliamını kınayamadı

İsrail’in Gazze’ye son saldırılarının ardından acilen toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), ortak bir kararla 15 kişinin öldüğü saldırıları kınayan bir metin bile yayımlayamadı. 

x

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her fırsatta dile getirdiği “Dünya 5’ten büyüktür” ve “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) yeniden düzenlenmeli” görüşlerini doğrular nitelikte bir gelişme yaşandı. BMGK, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği ve 15 kişinin öldüğü son saldırıların ardından Kuveyt ve Bolivya’nın talebi üzerine kapalı oturumda acil toplandı. Ancak ortak bir kınama kararı bile çıkmadı. Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, 2014 yılından bu yana böyle bir şiddet olayının görülmediğini vurguladı. Delattre, “Filistinlilere yönelik orantısız şiddet durmalı” ifadelerini kullandı. Diplomatik kaynaklar ise konseyde Gazze’deki krizinin nasıl ele alınacağına dair bir birlik sağlanamadığına dikkati çekti. Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, isim vermeden ABD’yi eleştirdi ve “bir ülke yüzünden konseyin tıkandığını” ifade etti. 

5 ÜLKEYE HİZMET EDİYOR 

Cumhurbaşkanı Erdoğan eylül ayında BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada veto hakkı bulunan 5 daimi üyeden (ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya) oluşan BMGK’nın yapısında değişikliğe ve reforma gidilmesinin gerekliliğini tüm dünyanın gördüğünü söylemişti.

LIEBERMAN'DAN ATEŞKES İSTİFASI

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısının ardından Filistinli direniş gruplarıyla Tel Aviv arasında alınan ateşkes kararına tepki gösteren İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman görevinden istifa etti. Lieberman, küstah açıklamalarını ‘İsrail hükümetinin teröre teslim olduğunu’ söyleyerek sürdürdü. İsrail’in Gazze’den misilleme olarak fırlatılan füzelere daha sert bir yanıt vermesi gerektiğini savunan Lieberman, Katar’ın geçen hafta Gazze’ye 15 milyon dolarlık yardım göndermesine izin verilmesine de kesinlikle karşı olduğunu söyledi.

20 YAŞINDAKİ BALIKÇIYI DA ŞEHİT ETTİLER

İsrail güçleri abluka altındaki Gazze Şeridi açıklarında avlanan Filistinli bir balıkçıyı da şehit etti. Gazze’nin kuzey deniz sınırında avlanan 20 yaşındaki Nevaf Ahmed el-Attar, İsrail'in açtığı ateş sonucu öldürüldü.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
 Portakal, canlı yayında vatandaşlara 'sokaklara çıkın' çağrısında bulunarak Fransa´daki ateşi Türki

Fatih Portakal´dan canlı yayında provokasyon

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Cemal Kaşıkçı'nın son sözleri 'nefes alamıyorum' oldu

SGK BAĞKUR hangi banka kaç TL promosyon veriyor? Emeklil maaşı promosyon ödemesi ne kadar

En Çok Okunanlar