• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
09 Kasım 2020 Pazartesi 19:51 | Son Güncelleme:

Azerbaycan, Rusya'ya ait askeri helikopterin yanlışlıkla düşürüldüğünü açıkladı

Azerbaycan, Rusya'ya ait askeri helikopterin yanlışlıkla düşürüldüğünü açıkladı
AA

Azerbaycan, Rus helikopterinin karanlıkta ve alçak uçuş yapması nedeniyle yanlışlıkla düşürüldüğünü açıkladı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan Savunma Bakanlığının, Rusya Savunma Bakanlığından, bugün yerel saatle 18.30'da Nahçıvan yakınlarındaki Ermenistan-Azerbaycan sınırında Rusya'ya ait Mi-24 helikopterin vurulduğunu öğrendiği bildirildi.

AA'nın aktardığı habere göre, açıklamada, helikopterin Dağlık Karabağ'da çatışmalar sürerken sınıra yakın bölgede, günün karanlık vaktinde, alçak irtifada ve hava savunma sisteminin radar gözleminin dışında uçtuğu vurgulandı.

Daha önce o bölgede Rus helikopterlerinin uçuşlarının gözlemlenmediği belirtilen açıklamada, dikkat çekilen faktörleri ve Ermenistan'ın olası provokasyonlarını göz önünde bulunduran görevdeki askeri birliğin ateş açma yönünde karar aldığı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Azerbaycan, yanlışlıkla yapılan ve Rusya'ya yönelik olmayan bu trajik olay için Rusya'dan özür diliyor. Azerbaycan tarafı, hayatını kaybeden mürettebatın ailelerine en derin taziye dileklerini iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyor."

Bakanlık, Azerbaycan'ın tazminat ödemeye hazır olduğunu da duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ermenistan'daki 102. Rus askeri üssüne ait bir konvoya eşlik eden Mi-24 tipi askeri helikopterinin Yeraskh yerleşim birimi yakınında roketatar atışına maruz kaldığını duyurmuştu. 

RUSYA, AZERBAYCAN'IN AÇIKLAMASINI "OLUMLU" KARŞILADI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan'ın Rus helikopterini yanlışlıkla düşürdüğünü kabul etmesinin "olumlu" bulunduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Nahçıvan yakınlarındaki Ermenistan-Azerbaycan sınırında Rusya'ya ait Mi-24 helikopterin vurulduğu hatırlatıldı.

Azerbaycan'ın Rus askeri helikopterini düşürmesine ilişkin itirafının "olumlu" karşılandığı kaydedilen açıklamada, "Azerbaycan tarafı, olayın acilen soruşturulacağını ve faillerin cezalandırılacağını garanti etti." ifadelerine yer verildi.

<h3>Başkan Erdoğan'dan 'Siber Vatan' mesajı</h3><h3>'DİJİTAL DÜNYADA...'</h3><p>Başkan Erdoğan, Resi

15 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, Milli Saraylar Resim Müzesi Açılış Programı'na katıldı

İstanbul'da Pkk'ya şafak operasyonu