• $8,1184
  • €9,7871
  • 463.842
  • 1365.27
25 Şubat 2019 Pazartesi 21:49 | Son Güncelleme:

Avusturya'da mültecilere 'sokağa çıkma yasağı' geliyor

Avusturya'da mültecilere 'sokağa çıkma yasağı' geliyor

Avusturya'da aşırı sağcı hükümet, mültecilere yönelik "sokağa çıkma yasağı ve güvenlik hapsi" gibi sert uygulamaları hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Koalisyon hükümetinin aşırı sağcı kanadından İçişleri Bakanı Herbert  Kickl, mültecilere yönelik uygulanması planlanan düzenlemeleri basın  toplantısıyla duyurdu.

Kickl, 1 Mart itibarıyla iltica başvurusunda bulunmuş ancak henüz  mülteci statüsü elde edememiş kişilerin kaldığı yurtlarda belirli saatler  arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını, mültecilerin, 22.00 ila 06.00  arasında söz konusu merkezlerde bulunmak zorunda olduğunu söyledi.

Bu uygulamanın mecburi değil yurtların inisiyatifine bırakıldığını  ifade eden Kickl, yasağa karşı çıkan mültecilerin, yasağı uygulamayan başka yurtlara yerleştirileceğini dile getirdi.

"Güvenlik hapsi"

Kickl, ülkeye giriş yapmış ve iltica başvurusunda bulunan kişilerin  kaldığı "ilk kayıt merkezlerinin" isminin geri "gönderme merkezi" olarak  değiştirileceğini belirterek, burada kalanlara yönelik prosedürün  hızlandırılacağını, geldikleri ülkelere iade ve geri gönderme sürecine ilişkin  detaylı bilgilendirme yapılacağının altını çizdi.

Potansiyel tehlike arz eden ilticacılara yönelik "güvenlik hapsi"  uygulamasını hayata geçirmek istediklerini kaydeden Kickl, söz konusu  düzenlemenin Avrupa Birliği (AB) yasalarıyla örtüştüğünü ileri sürdü.

Kickl, uygulamalarla, ileride, Avusturya'da yapılacak iltica  başvurularının önüne geçmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Nazi dönemi benzetmesi

Aşırı sağcı hükümetin, güvenlik hapsi uygulamasını yürürlüğe  sokabilmesi için meclisin üçte ikilik çoğunluğunun desteğini alması gerekiyor.

Mecburi olmayan sokağa çıkma yasağı ise yurtların inisiyatifine  bırakıldığından herhangi bir oylamaya gerek duyulmuyor.

Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, güvenlik hapsi uygulamasının  hukuki açıdan sorunlu olduğuna dikkati çekerek, "Söz konusu uygulama  özgürlüklerin kısıtlanması gibi çok kötü bir şeye yol açabilir. Bu konuda çok  temkinli olmak gerekiyor." şeklinde konuştu.

Yeni Avusturya Partisi (NEOS) de konuya ilişkin yaptığı açıklamada,  güvenlik hapsi önerisinin hukuki açıdan tutarlı bir yanının olmadığı, böyle bir  düzenlemeye NEOS'un destek vermeyeceği duyuruldu.

Öte yandan çeşitli sivil toplum kuruluşları, İçişleri Bakanının  önerilerinin Nazi dönemi uygulamalarıyla benzerlik gösterdiğine işaret ederek  aşırı sağcı hükümete tepki gösterdi.

(AA)

<p><span>MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenl

Bahçeli'den CHP ve İYİ Parti'ye yeni anayasa çağrısı: Gelin bu onurun içinde siz de yer alın

EURO 2020 kupası Roma'da sergilendi

Devrilen tırın altında kalarak alev alan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti

Aksaray'daki gizemli yer altı şehri ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor